zniszenia pożar
BHP Pracy

Zabezpieczenia przeciwpożarowe budynków w polskim prawie.

 

Współczesne budownictwo staje przed coraz bardziej wygórowanymi zasadami zachowania bezpieczeństwa obiektu, administratorzy pociągani są do coraz większej odpowiedzialności w przypadku zaniedbać w dziedzinie zabezpieczenia mienia, obiektu oraz przede wszystkim ludzi znajdujących się w obiekcie. Jednym z podstawowych typów zagrożeń są pożary.

Niebezpieczeństwo wystąpienia i rozprzestrzenienia się pożaru w obiekcie budowlanym jest bardzo niebezpiecznym zdarzeniem. Zagraża ono bezpośrednio nie tylko osobom przebywającym w obiekcie, oraz samej konstrukcji budynku, ale w przypadku utraty kontroli nad pożarem zagrożenie może szybko przenieść się na sąsiadujące obiekty. To między innymi jest główny powód ciągłego rozwijania technologii zabezpieczeń przeciwpożarowych obiektów budowlanych i coraz większych wymagań stawianych projektantom i inżynierom pracującym przy powstawaniu nowych budynków.

Zapobieganie pożarom podstawą dla rozwoju branży instalacji przeciwpożarowych

strażacy na drabinieWspółcześnie poziom stosowanych materiałów budowlanych, oraz restrykcyjnych wymagań dotyczących zapewnienia dostępu do środków gaśniczych na terenie budynku sprawiają, że coraz większy nacisk kładzie się aktualnie na zapobieganie pożarom, a nie na reakcjach w przypadku już ich wystąpienia.

Odpowiednią ustawą regulującą sposób zabezpieczeń przeciwpożarowych jest Ustawa o ochronie przeciwpożarowej z 1992 r. Nakłada ona na administratorów obiektów budowlanych odpowiedzialność za niezabezpieczenie obiektu przed możliwością pożaru. Ponadto ustawa nakłada dodatkowe obowiązki na użytkowników obiektu, zgodnie z nimi powinni oni:

  • przestrzegać przeciwpożarowych wymagań budowlanych, instalacyjnych i technologicznych,

  • wyposażyć budynek, obiekt lub teren w sprzęt pożarniczy i ratowniczy oraz środki gaśnicze zgodnie z zasadami określonymi w odrębnych przepisach,

  • zapewnić konserwację i naprawy sprzętu oraz urządzeń pożarniczych i ratowniczych, zgodnie z zasadami i wymaganiami gwarantującymi sprawne i niezawodne ich funkcjonowanie,

  • zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie lub na terenie bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji,

  • przygotować budynek, obiekt lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej,

  • zaznajomić pracowników z przepisami przeciwpożarowymi,

  • ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

stos dokumentów

Projekty budowlane powinny uwzględniać zabezpieczenia przeciwpożarowe

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wymagania odnośnie zabezpieczenia budynku przed zagrożeniem pożarowym powinny być uwzględniane już na etapie projektowania nowych obiektów. Zgodnie z wymaganiami przeciwpożarowymi wyznaczonymi dla obiektów budowlanych każda instytucja biorąca udział w przygotowaniach i zatwierdzaniu projektu budowlanego powinna uwzględniać odpowiednie dla kategorii obiektu zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Wśród obiektów których wymagane są odpowiednie uzgodnienia projektów budowlanych z przepisami ppoż znajdują się obiekty średniowysokie, wysokie i wysokościowe w których występuje zagrożenie dla życia ludzi. Budynkami średniowysokimi nazywa się obiekty o wysokości 12-25 metrów (dla budynków mieszkalnych odpowiada to wysokości 4-9 kondygnacji). Budynki wysokie posiadają wysokość 25 – 55 metrów (9-18 kondygnacji), wysokościowe obiekty budowlane to obiekty których wysokość przekracza 55 metrów (ponad 18 kondygnacji).

Kolejnymi obiektami wymienionymi w rozporządzeniu MSWiA w spawie uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej to: budynki zawierające strefę pożarową, będące kategoryzowane jako zagrożenie ludzi ZLI i ZLII, niskie budynki ZLIII o powierzchni strefy pożarowej przekraczającej 1000 metrów posiadające więcej niż 1 kondygnację naziemną, obiekty niskie ZL V posiadające ponad 50 miejsc noclegowych, budynki przeznaczone do przebywania w nim więcej niż 50 ludzi na pow. do 2000m, obiekty zawierające strefę pożarową produkcyjną lub pożarową, garaż wielopoziomowy, tunelu o długości pow. 100m oraz przeciwpożarowe zbiorniki wodne i stanowiska czerpania wody do celów ppoż.

Oceny projektów budowlanych dokonują komendy powiatowe PSP, które mogą zająć stanowisko odnośnie możliwości dopuszczenia obiektu budowlanego do użytku.

Źródła: Zabezpieczenia firmy POL-POŻ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
0
0