Ubranie robocze

Odzież robocza jaką stosuje się w pracy

Obuwie robocze to ważny element wyposażenia pracownika podczas wykonywania swoich obowiązków. Szczególnie ważne jest odpowiednie wyposażenie pracowników w obuwie robocze do prac fizycznych, zarówno w fabrykach jak i na budowach, gdzie występuje zagrożenie wypadków w pracy.

Przeciwdziałaj wypadkom

Praca to jedna z codziennych czynności która nie tylko dostarcza nam pieniędzy i sprawia, że gospodarka kraju rozwija się, ale również jest elementem wychowawczym, nadaje często sens życia. Oznacza to, że pracę powinniśmy nie tylko szanować, ale również dbać o to, aby wykonywana ona była w sposób należyty i przede wszystkim bezpiecznie. Każdy pracownik odpowiada za bezpieczeństwo swojego stanowiska pracy i dotyczy to nie tylko odpowiedzialności za sprzęt czy materiały. W pracy ważne jest również zachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa samego pracownika. W pracach fizycznych pracownicy często mają do czynienia z elementami o dużej wadze. Z lekcji fizyki z liceum, technikum czy nawet szkoły zawodowej każdy powinien znać zależność pomiędzy masą oraz energiami jakie mogą uzyskać przedmioty w zależności od ich wagi.

Im większy ciężar przedmiotów z którymi operujemy w pracy tym większe niebezpieczeństwo, że narazimy się na uszkodzenie ciała, gdy nie zastosujemy się do procedur pracy oraz nie zachowamy odpowiedniej ostrożności.

pracownik budowa odzież Pracownik wyposażony w odzież ochronną

Obuwie i ubranie robocze – czym różni się specjalistyczne ubranie od zwykłej odzieży?

W pracy przy liniach produkcyjnych, na warsztatach oraz na budowie stosuje się specjalistyczne ubrania oraz obuwie robocze. Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że każde ubranie może być stosowane w pracy – t-shirt, koszula flanelowa, czy inne ubranie, zużyte i często sprane. Analizując potrzeby stosowania ubrań i odzieży ochronnej w pracy w taki sposób łatwo zauważyć, iż nie posiadamy podstawowej wiedzy na temat budowy specjalistycznej odzieży. Co prawda w przypadku niektóry zakładów pracy stosuje się ubrania robocze bawełniane, zupełnie takie samo jak ubrania domowe – wykonane z bawełny koszulki czy spodnie bawełniano-jeansowe bywają często zauważaną odzieżą roboczą. Dopuszczane jest ono jako ubranie zastępcze w zakładach pracy, w których specjaliści z zakresu BHP określili możliwe zagrożenia i nie stwierdzili, jakoby specjalistyczna odzież miała mieć zastosowanie przy poprawie bezpieczeństwa pracy.

Sytuacja w której zakłady pracy nie wymagają specjalistycznej odzieży nie oznacza, że każdy typ odzieży można stosować w każdym zakładzie pracy. Szczególnie dotyczy to terenów budowy. Plagą współczesnych budów są podwykonawcy dający swoim pracownikom swobodę doboru ubrania roboczego, a szczytem nieodpowiedzialności jest stosowanie zamiast obuwia roboczego zwykłych butów sportowych. Prawdą jest że te drugie są bardziej wygodne i mniej krępują ruchy, jednak specjalistyczne obuwie robocze produkowane przez firmy specjalizujące się w tworzeniu takich produktów wykonane są w sposób maksymalnie zabezpieczający stopę pracownika przed możliwymi uszkodzeniami.
W pełni bezpieczne i użytkowe obuwie robocze można znaleźć w ofercie polskiego producenta obuwia ochronnego PPO – modele obuwia dostępne na stronie www.ppo.pl

Obuwie ochronne ma za zadanie stabilizować stopę, oraz kostkę przed skręceniami podczas poruszania się po nierównym terenie. Ich twardość zabezpiecza przed zgnieceniem oraz amortyzuje upadek przedmiotów na ich konstrukcję. Dzięki temu buty pracownicze są mniej wygodne z uwagi na mniejszą elastyczność, ale również zapewniają większe bezpieczeństwo podczas pracy.

– Pracownicy BHP sprawdzają jakie niebezpieczeństwa mogą wystąpić na poszczególnych stanowiskach pracy. W zależności od każdego zakładu pracy czy terenu budowy zagrożenia mogą się różnić i wymagania względem stosowania odpowiednich ubrań i obuwia roboczego będą się różnić. Nie należy jednak tracić zdrowego rozsądku i każdy pracownik powinien zgłaszać możliwe zagrożenia swoim przełożonym, co może być podstawą do dalszych roszczeń w przypadku wypadku w pracy – mówi Piotr Zoła z PIP.

budowa pracownicy w kamizelkach ochronnych odblaskowych

0
0
0