Czy warto stawiać na windy dla niepełnosprawnych?

W ostatnich latach coraz więcej obiektów jest dostosowywanych do potrzeb osób niepełnosprawnych i powstaje coraz więcej różnych rozwiązań, które mają za zadanie ułatwiać im poruszanie się na co dzień i korzystanie z nich. Zdecydowaną podstawą są windy dla niepełnosprawnych, które umożliwiają pokonanie największej przeszkody, jaką są schody.elevator-1598431_640

Zalety wind dla niepełnosprawnych

Możliwości, jakie dają windy dla niepełnosprawnych sprawiają, że trudno jednym tchem wyliczyć wszystkie ich zalety. Podstawową jest oczywiście to, że dzięki nim wiele miejsc, które wcześniej były niedostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, stoją przed nimi otworem. To zdecydowanie najważniejsza ich właściwość, ponieważ zanim zaczęto montować windy w budynkach, z większości z nich osoby niepełnosprawne w ogóle nie mogły skorzystać.

Równie ważne jest to, że w przeciwieństwie do innych podobnych rozwiązań, windy dla niepełnosprawnych dają ich użytkownikom dużą niezależność. By skorzystać z windy, osoba niepełnosprawna nie musi angażować żadnego pomocnika – będzie w stanie samodzielnie ją obsłużyć. To ważne, ponieważ nie zawsze niepełnosprawni są w towarzystwie, a proszenie o pomoc obcych osób bywa krępujące.

Z możliwością samodzielnego korzystania z windy wiąże się również to, że jest ona bezpiecznym rozwiązaniem – nie ma ryzyka, że osoba na wózku inwalidzkim, ulegnie w trakcie użytkowania dźwigu na przykład jakiemuś wypadkowi.

Mniej istotnym, ale na pewno nie nieważnym aspektem jest również to, że winda dla niepełnosprawnych zapewnia najszybszy transport pomiędzy kondygnacjami. Jest to bardziej istotne dla komfortu. Sam transport również jest wygodny – właściwie bez porównania z innymi rozwiązaniami, na przykład takimi jak schodołazy.

Reasumując, jeżeli tylko mamy możliwość zastosowania w budynku rozwiązania takiego jak windy dla niepełnosprawnych, zdecydowanie powinniśmy się na nie zdecydować.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *