platformy dla wózków inwalidzkich
BHP Pracy

Jakie korzyści płyną z zamontowania windy dla niepełnosprawnych?

W naszym społeczeństwie funkcjonuje spory odsetek osób z niepełnosprawnością ruchową, dla których bariera w postaci schodów w budynku użyteczności publicznej jest nie do pokonania. Jedynym sposobem, by zapobiec ograniczeniom wynikającym z barier architektonicznych, jest adaptacja obiektu, takiego ja urząd, szkoła czy kościół lub restauracja, do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Do takich metod adaptacji można zaliczyć montaż podjazdów, ramp i pochylni, ale także wind.

Wymierne korzyści z montażu windy

Zamontowanie windy dla niepełnosprawnych to oczywiście pewna inwestycja, jednakże dla każdego budynku użyteczności publicznej wiąże się ona z szeregiem korzyści. Podstawowym walorem z jakim jest związana taka pomoc niepełnosprawnym jest możliwość samodzielnego i osobistego załatwienia wszelkich spraw oraz uczestniczenia w życiu publicznym przez osoby z niepełnosprawnością ruchową, na przykład poruszające się na wózku inwalidzkim.

platformy dla wózków inwalidzkich
Windy dla niepełnosprawnych polskiej produkcji

Niestety polskie przepisy nie określają szczegółowo w jakim stopniu budynki maja być dostosowane do możliwości osób niepełnosprawnych, zaś od samych architektów można usłyszeć, że te elementy są traktowane przez właścicieli budynków marginalnie. Przyjrzyjmy się jednak takiemu obiektowi jak kino, czy restauracja. Adaptacja w postaci windy, która będzie szybki, bezpiecznym i nie nastręczającym zakłopotania sposobem przemieszczenia się osoby niepełnosprawnej. To dla właścicieli wydatek, ale także zyskanie miana obiektu przyjaznego niepełnosprawnym. Oczywiście możliwość przybycia tam osób nie tylko pełnosprawnych, ale tez tych mających problemy z poruszaniem się sprawia, że obiektowi zwiększa się ilość klientów.

Osoby niepełnosprawne niezwykle doceniają fakt, że budynek użyteczności publicznej posiada windę dużą czy też małą, która pomaga pokonać różnicę poziomów przy braku podjazdu lub braku możliwości skorzystania z niego. W takiej sytuacji obiekt rozrywkowy może stać się ulubionym miejscem spotkań większej grupy osób z niepełnosprawnością, co również przekłada się na bezpośrednie zyski. Nadrzędną korzyścią jest również świadomość, że każdego klienta traktujemy jako pełnoprawnego i równego innym, wobec czego umożliwiamy bezproblemowe skorzystanie z instytucji nie tylko ludziom, nie mającym żadnych problemów ze zdrowiem.

Windy dla osób niepełnosprawnych w pomieszczeniach mieszkalnych

W obiektach mieszkalnych, gdzie mieszkają osoby o ograniczonych możliwościach ruchowych montaż windy dla niepełnosprawnych opartej o platformę nośną prowadzoną na szynie prowadzącej po torze dopasowanym do kształtu i skrętności schodów na klatce schodowej może być dofinansowany z funduszy PFRON. Koszty zakupu i montażu dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności wynoszą zwykle 80%. Więcej znajdziesz też na stronie dostawcy urządzeń: Windy dla niepełnosprawnych Platformy-przyschodowe.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
0
0