Rodzaje podnośników koszowych

Podnośnik koszowy – co to jest?

Podnośnikiem koszowych określamy urządzenie dźwigowe, które składa się z ramienia hydraulicznego i zamontowanego na jego końca platformy czy kosza. Takie podesty najczęściej mają formę ciężarowego pojazdu kołowego. Podnośniki koszowego mają kilka rodzajów i ogromną ilość zastosowań.

Rodzaje podnośników koszowych

Producenci oferują kilka typów takich urządzeń, które są przeznaczone do różnego rodzaju działań. Jeśli chcemy zakupić bądź wynająć podnośnik, warto się najpierw nieco dowiedzieć i dobrze zastanowić, jaki będzie nam najbardziej potrzebny.

  • podnośnik samojezdny – ten typ nie trzeba umieszczać na żadnych pojazdach ciężarowych ani przyczepie. Mogą być przeznaczone na gładkie powierzchnie lub teren nierówny, a wtedy są wyposażone dodatkowe w specjalne gąsienice;
  • podnośniki na samochodach – można je instalować na samochodach ciężarowych, ale nie tylko, doskonale sprawdzi się do tego także niewielki pojazd dostawczy;
  • podnośniki na przyczepach – takie urządzenie można podczepić do dowolnego pojazdu, który ma odpowiednie obciążenie na haku.

W każdym z powyższych typów może być zamontowany różny rodzaj platform i koszy. Pod tym względem wyróżniamy podnośniki przegubowe, nożycowe, teleskopowe, przegubowo-teleskopowe i masztowe.

Zastosowanie podnośników

Takie podnośniki koszowe mają mnóstwo zastosowań. Przede wszystkim należy pamiętać, że służą do zadań, jakie wykonuje się na pewnych wysokościach (od kilku do nawet kilkudziesięciu metrach). Zazwyczaj wykorzystuje się je podczas budowy ale i demontowania różnych konstrukcji, budowli, budynków czy mostów, a także i do mycia, naprawy, malowania czy odnawiania okien, dachów i elewacji. Podnośniki koszowe montuje się także na pojazdach straży pożarnej – której pomagają się dostać do płonących budynków, na dachy i drzewa. Co ciekawe, takie urządzenia wykorzystuje się też do… pielęgnacji sadów, między innymi przycinania gałęzi dużych drzew czy do zbierania owoców. Należy także wspomnieć, że z podnośników koszowych mogą korzystać jedynie osoby, które przeszły specjalne przeszkolenie i posiadają odpowiednie zezwolenia.   

Zakup czy wynajem?

Podnośniki koszowe można kupić bądź wynająć od firmy, która świadczy tego typu usługi. Jaki wybór będzie lepszy? Wszystko zależy od przeznaczenia i tego, jak często będzie nam taka platforma potrzebna. Jeśli wykonujemy konkretne prace przez cały rok, zdecydowanie lepiej zakupić takie urządzenie. Natomiast w przypadku wykonywania niewielu prac albo jedynie działań sezonowych – lepiej zdecydować się na wynajem. Więcej o wynajmie podnośników koszowych w Warszawie i nie tylko dowiesz się na stronie – https://lifto.pl/podnosniki-koszowe-warszawa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *