wentylacja
Urządzenia

Jak poprawić domową wentylację? – wszystko co powinieneś wiedzieć

Stosowanie wentylacji w domu to podstawowy mechanizm oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń. Ma ona ogromny wpływ na klimat jaki panuje w każdym pomieszczeniu oraz na nasze samopoczucie. Czasami nasza wentylacja może działać nieprawidłowo, dlatego warto ją sprawdzić. Wszelkie informacje dotyczące ulepszeniu domowej wentylacji znajdziesz w tym artykule.

Sprawdzenie wentylacji w pomieszczeniach

Każde pomieszczenie w domu, powinno mieć odpowiednio dobraną wentylację. Pomiary wydajności i sprawdzenia danych parametrów powietrza – pomiary wentylacyjne, warto zlecić rzetelnej firmie. W końcu chodzi o nasze życie i zdrowie. Przy małym budżecie domowym nie odpowiednią wentylację można też sprawdzić samemu.

Jedną z wskazówek, że wentylacja działa źle, jest nieprzyjemny zapach np.: woń stęchlizny. Kiedy ciągle parują szyby albo para wodna się unosi, pojawiająca się pleśń lub złe samopoczucie domowników. Działania wentylacyjne można też sprawdzić za pomocą zapalniczki i kartki papieru. Otwieramy okna tworząc ruch, następnie przykładamy kartkę do wentylatora, jeśli zostanie potocznie mówiąc przyklejona, oznacza, że działa prawidłowo. Przykładając zapalniczkę również możemy wykonać test. Jeśli płomień nie odchyla się w żadną ze stron to oznacza, że wentylacja nie działa prawidłowo. Jeśli odchyla się w stronę wentylatora, oznacza, że działa, ale słabo. Więcej informacji zn znajdziesz pod linkiem: https://wentylatory.istore.pl/pl/c/Pomiary-wentylacyjne/2291277

Wskazówki jak można usprawnić wentylację

Jeśli już sprawdzimy naszą wentylację i okaże się, że nie pracuje tak jak powinna. Możemy ulepszyć wentylatory stosując kilka z wymienionych działań:
– stosować sprzęty, które wspomagają wentylację,
– systematyczne czyścić kratki wentylacyjne, pozwala to poprawić ciąg nawet o 60%,
– nawiewniki okienne, pożądane w domach jednorodzinnych bardzo szczelnych,
– wentylacja mechaniczna nawiewno-okienna, system ten wymusza przepływ powietrza,
– wentylacja mechaniczna wywiewna, czyli zastosowanie wentylacji wyciągowej, aby wspomóc przepływ powietrza,
– rekuperacja, jest to wentylacja z odzyskiem ciepła, z jednej strony wypuszcza zanieczyszczone powietrze, z drugiej wpuszcza powietrze już ogrzane do pomieszczenia.

0
0
0