pompa ciepła zużycie energii
Poradnik

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Pompa ciepła jak każde urządzenie elektryczne, działa dzięki energii elektrycznej. Bardzo często inwestorzy przed dokonaniem zakupu pompy ciepła zastanawiają się ile tak naprawdę prądu zużywa urządzenie oraz z jakimi kosztami trzeba się liczyć w czasie eksploatacji tego urządzenia. Wbrew powszechnym przekonaniom prawidłowo dobrana pompa ciepła do naszego domu, gwarantuje w miarę niskie rachunki za prąd. Najistotniejszą kwestią wpływającą na odpowiednie zużycie prądu jest odpowiednio dobrana moc pompy ciepła, która w zupełności pokryje całe zapotrzebowanie na ciepła w domu.

Od czego zależy ilość poboru energii pompy ciepła?

Ilość pobieranej przez pompę ciepła energii elektrycznej zależne jest od bardzo wielu czynników, takich jak na przykład moc urządzenia, powierzchnia użytkowa domu oraz zastosowana izolacja budynku. Istotne jest, aby dobrać odpowiednie urządzenie do zapotrzebowania energetycznego domu. Aby odpowiedzieć na pytanie ile prądu zużywa pompa ciepła 7kw należy dokonać odpowiednich obliczeń, do których niezbędne będą dane dotyczące rodzaju urządzenia, zastosowane ocieplenie oraz metraż budynku.

Pompa ciepła zużycie energii

Najlepiej w celu dokonania właściwych obliczeń, zlecić doświadczonemu sprzedawcy wykonanie audytu energetycznego oraz obliczenie właściwej mocy urządzenia. Warto pamiętać, że przewymiarowane pompy ciepła ze zbyt duża mocą mogą generować nadmierne i niepotrzebne koszty. Wpływ na ilość pobieranej energii ma również panująca temperatura na zewnątrz i wewnątrz budynku (im różnica temperatur będzie wyższa tym większe będzie zapotrzebowanie na prąd).

Współczynnik COP

Pompa ciepła działa dzięki pobranej energii elektrycznej. Ilość potrzebnej energii do ogrzania domu będzie zależna między innymi od współczynnika COP – określa on wydajność urządzenia. Im współczynnik COP jest wyższy tym wydajność urządzenia i „darmowej” energii też się zwiększa. Na przykład w urządzeniach o współczynniku COP 5, pobierana z sieci energia ma moc 1 kW, a dom ogrzewamy mocą 5 kW. Pozostałe 4 kW pozyskane zostają z otoczenia niejako za darmo.
Jak ograniczyć koszty prądu pobieranego przez pompę ciepła?
Jedną z form obniżenia rachunków za prąd związanych z pracą pompy ciepła jest zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Współpraca instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła to obecnie dość popularne połączenie wśród inwestorów, które pozwala na prawie bez kosztowne ogrzewanie budynku. Początkowe wyższe koszty inwestycyjne na pewno zwrócą się już po kilku latach użytkowania.

Koszty prądu można też obniżyć poprzez wybór odpowiedniej grupy taryfowej u dostawcy. Spora część użytkowników decyduje się na dwustrefową taryfę podzielona na tańszą i droższą cenę prądu w zależności od pory dnia. Wtedy pompa ciepła pracuje głównie w tańszej taryfie (wybrane godziny w ciągu dnia oraz w nocy). Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet do 30% kosztów ogrzewania. Korzystną inwestycją będzie również sterownik do urządzenia, dzięki któremu będzie można precyzyjnie sprawdzić dobowe zużycie prądu.

Sprawdzone urządzenia i pompy ciepła znajdziesz w ofercie sklepu Oszomega.pl: https://www.oszomega.pl/sklep/kategoria-produktu/pompy-ciepla/.

0
0
0