energia
Poradnik

Dofinansowanie pompy ciepła do starego domu

Obecnie podczas budowy domu mamy do wybory wiele systemów ogrzewania. W związku z sytuacją ekologiczną naszego świata najczęściej wybierane są urządzenia oparte na odnawialnych źródłach energii. Do wyboru takich systemów zachęca również nasze państwo proponując różnego rodzaje dofinansowania do montażu systemów opartych na OZE. Jednak czy właściciele starych domostw też mogą zmienić dotychczasowe źródło ogrzewania domu? Czy takim obywatelom państwo również pomoże finansowo? Z jakich programów dofinansowań może skorzystać taki gospodarz?

Montaż pompy ciepła w starym domu

Dotychczas w domu mieszkalnym z lat 70. zamontowany był kocioł węglowy – taki jaki stosowano dawniej, stworzony przez miejscowego fachowca. W roku 2020 właściciele żużli 4,5 tony w sezonie grzewczym. W pod koniec roku 2021 została zamontowana powietrzna pompa ciepła. Montaż urządzenia trwał jeden dzień, dzięki sprawnej pracy dwuosobowej ekipy.

Ściany tego domu wykonane są z pustaka i czerwonej cegły, z kanałem powietrznym pomiędzy. Dom docieplony został w 2018 roku styropianem grafitowym o grubości 10 centymetrów. Instalacja centralnego ogrzewana w postaci grzejników płytowych została założona w roku 2013. Ekipa montująca pompę ciepła, wykonała dokładne płukanie instalacji centralnego ogrzewania, ponieważ ze względu na koszty podjęli decyzje o pozostawieniu zamontowanych już grzejników. Są one teraz zasilane wodą o niższej temperaturze niż w wcześniej przy pomocy pieca węglowego, jednak za to w sposób ciągły, co pozwala utrzymać stałą temperaturę w domu.

Istotne jest, że pompa ciepła jest bardziej ekonomiczna w sytuacji niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego, to jest ściennego lub podłogowego (stosowane w nowym budownictwie). Pozostawienie przez właścicieli domu starych grzejników płytowych sprawia, że instalacja jest trochę mniej wydajna. Patrząc pod kątem finansowym, mimo wszystko wciąż opłacalna. W tej sytuacji efektywność pracy pompy można zwiększyć poprzez adekwatne docieplenie domu. Nasz wspomniany inwestor zdecydował się na docieplenie całej połaci dachowej. Decyzja ta motywowana była tym, że przez dach ucieka najwięcej ciepłego powietrza – do 30 %.

Jakie dofinansowanie do pompy ciepła?

Koszt inwestycji pompy ciepła w wspominanym domu wynosi 30 000 złotych brutto. W ramach dofinansowania do zmiany źródła ciepła na paliwo stałe można skorzystać z programu Czyste Powietrze. I z tego programu skorzysta właściciel wspomnianego domu. Wniosek został złożony do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na koniec listopada zeszłego roku. Wysokość dofinansowania jaką otrzymał inwestor za montaż powietrznej pompy ciepła wyniosła 13 500 złotych brutto. Dzięki temu faktyczny koszt montażu tej instalacji wyniósł właściciela 16 500 złotych brutto.

Inwestor otrzymał środki w połowie tego roku. Trzeba pamiętać, że zwrot środków może trochę potrwać. Często inwestorzy muszą dokonywać poprawek w złożonych dokumentach, a każda kolejna zmiana to kolejne 30 dni dla urzędu.

We wspomnianym wniosku można również zawrzeć ulgę termomodernizacyjną – jeśli stary dom wymaga całkowitej lub częściowej termomodernizacji. Ja również można wykonać wraz z wymiana źródła ciepła, tak jak zrobił to nasz inwestor, oraz odliczyć od programu Czyste Powietrze. Warto pamiętać, że ogrzewanie domu, w którym termoizolacja jest kiepska zawsze będzie drogie. Sam program Czyste Powietrze działa w naszym kraju dość prężnie to mimo wszystko jest jeszcze wiele domów, które wymagają termomodernizacji.

W roku 2022 również będą dopłaty do urządzeń pomp ciepła w ramach programu Czyste Powietrze oraz Moje Ciepło. W celu zapoznania się z ofertą zakupu tych urządzeń zapraszamy na stroszę https://www.oszomega.pl/sklep/.

0
0
0