BHP Pracy Na budowie Urządzenia

Zagrożenia na stanowisku operatora koparki

Operator koparki (w tym koparko-ładowarki, a także minikoparki) narażony jest w swojej pracy na sporo zagrożeń. Warto, aby każdy pracownik wykonujący ten zawód, zdawał sobie z nich sprawę i w miarę możliwości, próbował im przeciwdziałać. 

Zagrożenia w pracy operatora

Przede wszystkim operator koparki jest operatorem sprzętu budowlanego, którym wykonuje specjalistyczne prace naziemne i podziemne pod nadzorem kierownika budowy. Swoją pracę wykonuje na otwartej przestrzeni, przebywając w kabinie operatora skąd obsługuje cały sprzęt. Z racji tego, że działania wykonywane są na otwartym terenie, narażony jest on na oddziaływanie szkodliwych czynników atmosferycznych (np. deszcz, śnieg, skrajne temperatury). 

Operator w swojej pracy przez większość czasu przebywa w wymuszonej pozycji ciała – praca siedząca w kabinie. Wpływa to negatywnie na układ ruchu pracownika, gdyż mocno obciąża jego kręgosłup. Do dodatkowych czynników niebezpiecznych można zaliczyć również: stres, brak odpowiedniego oświetlenia (zwłaszcza w okresie zimowym), przygniecenia w sytuacji przewrócenia się maszyny (do tych zdarzeń dochodzi stosunkowo rzadko, natomiast mogą doprowadzić do poważnych urazów).

Szkodliwe wibracje

Do najbardziej uciążliwych czynników pracy operatora koparki oraz minikoparki, bez dwóch zdań można zaliczyć regularny hałas oraz wibracje (drgania). Te czynniki spowodowane są pracą samej koparki, więc wydawać by się mogło, że niemożliwym jest ich ograniczenie. Na szczęście istnieje rozwiązanie. Długotrwała praca w takich warunkach niezwykle destrukcyjnie wpływa na stan psychofizyczny – człowiek staje się przemęczony, rozdrażniony, a także zniechęcony wykonywanym zajęciem. Zatem w jaki sposób można skutecznie ograniczyć hałas oraz drgania?

Wprowadź innowacyjne rozwiązania

Gumowe gąsienice do minikoparek – choć stosowane już od jakiegoś czasu – w dalszym ciągu zdają się być pomijane przez wielu właścicieli maszyn budowlanych. A jest to spory błąd! W porównaniu do klasycznych stalowych gąsienic, gumowe gąsienice do minikoparek bardzo dobrze tłumią drgania i ograniczają dopływ hałasu.Ta drobna zmiana bez porównania wpłynie na komfort wykonywanej pracy przez operatora sprzętu. Warto zatem rozważyć wymianę stosowanych gąsienic na nowe, wykonane właśnie z gumy. A naprawdę warto – materiał ten niesie ze sobą jeszcze wiele innych korzyści. Na ten temat więcej przeczytacie na stronie internetowej firmy Entrack, która jest wiodącym dystrybutorem oraz importerem gumowych gąsienic w Polsce. Zapraszamy tutaj po więcej materiałów. 

Każdy operator maszyn budowlanych, w tym także koparki i minikoparki, powinien bacznie przyjrzeć się zagrożeniom swojego stanowiska pracy. Poza stosowaniem niezbędnych środków ochrony indywidualnej, a także stosowaniu kasków oraz nauszników wygłuszających (lub zatyczek), warto zadbać o swoje zdrowie również po pracy. Umiarkowana aktywność fizyczna, zdrowa dieta, a także odpowiednia porcja wypoczynku w ciągu dnia, powinna skutecznie wpłynąć na zachowanie odpowiedniej równowagi psycho-fizycznej między życiem prywatnym a zawodowym.

0
0
0