peszle i dławnice
Uncategorized

Dławice kablowe i peszle – gdzie kupić?

Coraz więcej firm elektrotechnicznych przywiązuję wagę do bezpieczeństwa. Dławnice i peszle to elementy, bez których bezpieczna instalacja elektryczna nie może się obyć. W tym artykule dowiesz się, gdzie kupić najwyższej jakości peszle oraz dlaczego dławice wykonane z plastiku nie zawsze są gorsze od tych metalowych.

Co to są dławnice?

Najprościej mówiąc, dławnice kablowe to swoisty uszczelniacz do kabli. Przy wszelkich wejściach do obudów, do urządzeń zapobiegają one zaginaniu się kabli i uniemożliwiają ich wyrwanie. Często zdarza się, że krawędź obudowy jest ostra – wtedy taka dławnica automatycznie chroni nam kabel przed przecięciem.

Dławnice wykorzystuje się też wszędzie tam, gdzie wymuszają to trudne warunki. Wyobraźmy sobie zakład produkcyjny, w którym bez przerwy w powietrzu wisi pył (niech to będzie mąka). My nie chcemy wypiekać urządzeń elektrycznych, więc raczej mąka we wnętrzu ich obudowy nie jest mile widziana. A zatem takie dławnice zabezpieczą nas przed takimi zdarzeniami.

Co to są peszle?

Podobnie jak dławnice, peszle służą zabezpieczeniu kabli. Jest to najczęściej karbowana, giętka rurka we wnętrzu której biegnie sobie przewód. Dobre peszle pozwalają pracować w szerokim zakresie temperatur oraz są samogasnące (wykonane z polichlorku winylu). Zabezpiecza to kable w sytuacjach awaryjnych – pożar, przegrzanie się kabla.

Warto nadmienić, że złącze do peszli charakteryzują się najczęściej certyfikatem IP, który określa, jaką ilość wody / pyłu jest w stanie przetrwać. Jeżeli otrzymamy podstawowy wariant ochrony IP 66, to już jest dobrze, ale są również standardy IP 68, wtedy gwarantuje to maksymalną ochronę kabla i żywotność. Być może więc warto dołożyć trochę pieniędzy i kupić coś lepszego.

Jaki materiał wybrać?

Oczywiście zarówno dławnice jak i peszle wykonywane są z najróżniejszych materiałów. W przypadku peszli sprawa jest właściwie prosta – wybieramy polichlorek winylu, ponieważ zależy nam na trwałości i ognioodporności, a ich cena nie jest znacząco wyższa od najtańszych, chińskich produktów.

W przypadku dławnic, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Mamy tu do dyspozycji dławnice wykonane z mosiądzu niklowanego, gumy, tworzywa sztucznego i poliamidu. Są także dławnice wykonane ze stali nierdzewnej. Czym one się różnią? Zasadniczo: trwałością. Ale to wcale nie oznacza, że dławnice z mosiądzu będą zawsze lepsze niż te gumowe. Jeżeli dane urządzenie, obudowa znajduje się w miejscu nienarażonym na kopanie, zgniatanie etc., to w zupełności elektryczny dławik plastikowy będzie wystarczający. W innym przypadku musimy jednak liczyć się z koniecznością zakupu czegoś mocniejszego. Szczegółowe informacje na temat materiałów dławnic kablowych znajdują się na stronie z dławnicami kablowymi (podana wcześniej)

Podsumowanie

Nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie! Nawet najprostsza dławnica kablowa wielokrotnie zwiększa żywotność naszych urządzeń oraz bezpieczeństwo w miejscu pracy.

0
0
0