Zastosowanie nowoczesnych systemów sygnalizacji pożaru jest potrzebne jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo. Sygnalizatory coraz częściej montowane są w prywatnych domostwach. Stale rośnie świadomość zagrożenia pożarowego stąd też coraz częściej montowane są systemy ppoż.
W skład systemu ppoż wchodzą między innymi sygnalizatory alarmowe. Niewielkie urządzenia, które alarmują o zaistniałym zagrożeniu. Jakie urządzenia wybierane są najczęściej?
Sygnalizatory dźwiękowe alarmowe ppoż
Najpopularniejszą grupę urządzę stanowią sygnalizatory dźwiękowe. Można wyróżnić te, które montowane są na zewnątrz budynku (sygnalizatory zewnętrzne) jak również te montowane wewnątrz budynku. Sygnalizator dźwiękowy jak sama jego nazwa wskazuje działa na zasadzie sygnału głosowego, komunikatów głosowych. Sygnał może być stały, przerywany w zależności od modelu sygnalizatora i ustawień.
Sygnalizatory optyczne ppoż
Równie dużą popularnością cieszą się sygnalizatory optyczne alarmowe. Znajdują zastosowanie tam gdzie jest wdrożony system ppoż, który nie umożliwia instalacji sygnalizatorów dźwiękowych. Sygnalizatory optyczne ppoż znajdują zastosowanie wszędzie tam gdzie wymagane jest szybkie i skuteczne powiadomienie o zagrożeniu pożarowym.
Jak działają sygnalizatory alarmowe ppoż?
W przypadku pojawienia się zagrożenia pożarowego sygnalizatory włączają się i emitują intensywne światło ostrzegawcze (sygnalizatory optyczne) albo wydają sygnał dźwiękowy alarmowy (sygnalizatory dźwiękowe) aby poinformować ludzi o zagrożeniu i umożliwić szybka i sprawną ewakuację. Bardzo ważny jest odpowiedni montaż sygnalizatora. Wymagane jest umieszczenie sygnalizatorów optycznych PPOŻ w odpowiednich miejscach, aby zapewnić ich skuteczność i zgodność z przepisami prawa. Szczegółowe wymagania dotyczące rozmieszczenia sygnalizatorów optycznych PPOŻ reguluje norma PN-EN 54-14. Jeśli chodzi o wybór sygnalizatorów certyfikowanych zgodnych z normami UE szczegółowe informacje znajdziesz w ofercie producenta W2.