Poradnik

Jak działają przekładnie planetarne? – to warto wiedzieć

Przekładnie planetarne to jedne z ważniejszych elementów w świecie mechaniki. Nic w tym dziwnego, ponieważ pozwalają zmieniać prędkość oraz siłę obrotową, która przekazywana jest z urządzenia odbierającego. Warto zwrócić również uwagę, że przekładnie mają szerokie zastosowanie, ponieważ wykorzystuje się je w samochodach czy też pojazdach budowlanych. Jak działają i co należy o nich wiedzieć? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Cechy charakterystyczne przekładni planetarnych

Przekładnie planetarne pozwalają zmniejszać wymiary urządzenia, upraszczają technologię i obniżają koszty produkcji. Warto również zwrócić uwagę, że przekładnie planetarne to jedne z najpopularniejszych przekładni zębatych. Tym bardziej, że ich historia jest związana z powstawaniem koła. Dlatego uznaje się, że pierwotnie przekładnie wykonywano z drewna. Dopiero rozwój techniki spowodował, że pojawiły się przekładnie zbudowane z dwóch kół zębatych. Początkowo przekładnie stosowano w morzu. Natomiast dzisiaj wykorzystywane są w samochodach. Z kolei cechą charakterystyczną współczesnych przekładni jest przemieszczenie się obrotu dla jednego koła zębatego.

Przekładnie planetarne – budowa

Przekładnia planetarna składają się z kilku kluczowych elementów do których należą między innymi: koła główne i centralne, które są rdzeniem całej konstrukcji. Wewnętrzne oraz koła obiegowe krążą wokół koła głównego. Z kolei wyróżnikiem przekładni planetarnej jest możliwość przenoszenia mocy na podstawie trzech wartości przełożenia. Dzięki temu przekładnia ma większą moc.

Przekładnie planetarne od STM Polska

Przekładnie planetarne powinny być solidnie wykonane z wysokiej jakości materiałów. Dlatego warto wybrać produkty od doświadczonych producentów. Godną zaufania jest firma STM Polska, ponieważ oferuje niezawodne produkty, między innymi przekładnie planetarne, ślimakowe i wiele więcej. http:// http://przekladnie-mechaniczne.pl/przekladnie-planetarne/

0
0
0