Narzędzia

Rodzaje kluczy warsztatowych

Klucze warsztatowe to jedne z najbardziej podstawowych narzędzi, jakich używa się w pracy, ale także i w domu. Klucze służą oczywiście do przykręcania i odkręcania śrub. Występuje jednak wiele typów, każdy z nich jest dopasowany do innego zadania. Warto zainwestować w dobrej jakości narzędzia, które będą służyć długo i dobrze, np. https://xl-narzedzia.pl/klucze-yato-zestaw-kluczy-c-1_4.html.

Klucze stałe

Klucze uniwersalne można podzielić na stałe oraz nastawne. Wśród kluczy stałych wyróżnia się klucze płaskie – czyli najbardziej typowe i klasyczne. Klucze płaskie są dostosowane do śrub o sześciokątnych łbach. Nadają się idealnie do miejsc z łatwym dostępem do śrub. Powinny znaleźć się w skrzynce narzędziowej każdego majsterkowicza. Ich najpopularniejszymi rozmiarami są 8, 10 i 13. Do kategorii kluczy stałych należą także klucze oczkowe. Czasami występują z kluczem płaskim, a czasami w wersji podwójnej. Na ich końcówce znajduje się otwór na śrubę. Dzięki nim można szybko i bezpieczne wykonać zamierzone zadanie. Klucze oczkowe mogą być proste, gięte, otwarte, odsadzone i przegubowe.

Klucze nastawne

Klucze nastawne cechują się regulowaną głowicą, którą można przystosować do rozmiaru śruby. Wśród kluczy nastawnych wyróżniamy m.in. klucze nastawne, czyli francuskie, angielskie, szwedzkie czy żabki. Nadają się do śrub, a klucz szwedzki i żabki posłużą również do rur. Takie klucze są bardzo popularne i posiada je dziś niemal każdy, są uniwersalne.  Wśród kluczy nastawnych wyróżnia się także klucze nasadowe, które posiadają wiele różnych końcówek. Można je swobodnie i szybko wymieniać.

Warto mieć kilka kluczy w domu na wszelki wypadek i koniecznie gdy planujemy wykonać nawet drobny remont. Najwygodniej zaopatrzyć się w zestaw zawierający najpopularniejsze i najbardziej przydatne w domu narzędzia.  

0
0
0