Kursy i szkolenia

Kurs na operatora koparki – charakterystyka

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na posiadanie konkretnego fachu w ręku. Nic dziwnego – gwarantuje on stabilny oraz stały zarobek. Zwłaszcza, że specjalistów w swojej dziedzinie obecnie jest niezwykle mało. Jedną z chętniej wybieranych profesji przez wielu młodych ludzi jest operator koparki. Gdzie i w jaki sposób zdobyć wymagane uprawnienia? O tym w niniejszym materiale, zapraszamy!

Gdzie organizowane są kursy na operatora?

Niemal w każdym większym mieście funkcjonują ośrodki oraz zakłady doskonalenia zawodowego. To one organizują różnego typu kursy, które kończą się państwowym oficjalnym egzaminem (W przypadku operatora koparki teoretycznym oraz praktycznym). Po pozytywnym zdaniu egzaminu kursant otrzymuje wszelkie niezbędne uprawnienia do wykonywania danego zawodu.

Kto może przystąpić do kursu?

Na stanowisko operatora koparki może przystąpić każda osoba, która ukończyła 18 lat i ma wykształcenie co najmniej podstawowe. Najważniejszym dokumentem uprawniającym do wzięcia udziału w kursie jest orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do wzięcia udziału w kursie. Ponadto każdy ośrodek kształcenia zawodowego informuje potencjalnego kursanta o koniecznych dokumentach, które musi dostarczyć do sekretariatu, informuje również o cenie takiego szkolenia, terminie jego rozpoczęcia oraz miejscu. Zwykle taki kurs trwa około 140 godzin lekcyjnych. Warto dodać, że posiadając uprawnienia na koparkę, kursant może obsługiwać również minikoparki, co daje mu dodatkowe możliwości zarobku.

Tematyka kursu – budowa koparki oraz obsługa

Kurs zwyczajowo składa się z obszernej części teoretycznej oraz praktycznej. W części teoretycznej kursant poznaje elementy budowy, z których składa się koparka. W zależności od typu i zastosowania maszyny, mogą się one trochę różnić między sobą. Jednakże elementem wspólny koparek oraz minikoparek jest podwozie, nadwozie, kabina operatora, urządzenia sterujące, a także gąsienice do koparki (profesjonalne gąsienice gumowe i stalowe można nabyć na stronie https://entrack.pl/). Część praktyczna odbywa się pod czujnym okiem instruktora, który obserwuje wszelkie możliwe niedociągnięcia i pomaga w ich zniwelowaniu. Szkolenia prowadzone są przez profesjonalnych trenerów, którzy nie tylko posiadają niezbędne uprawnienia techniczne, ale również dydaktyczne.

Poprawna eksploatacja sprzętu

Poza samą umiejętnością poruszania się koparką oraz znajomością teorii, niezwykle ważna jest prawidłowa eksploatacja sprzętu. Regularne serwisowanie i konserwacje sprzętu oraz jego części jest podstawą długoletniej żywotności koparki, a także bezpieczeństwa operatora. Dlatego też na kursie przykłada się ogromne znaczenie na uświadomieniu niniejszej kwestii kursantom oraz uświadomieniu ogromnej roli przestrzegania zasad BHP w miejscu pracy.

0
0
0