Pierwsze dni w przedszkolu z oddziałami specjalnymi (ale nie tylko) mogą być bardzo trudne zarówno dla debiutującego przedszkolaka, jak i jego rodziców. Tutaj bardzo wiele zależy od indywidualnych cech charakteru. Dla jednych rodziców będzie normalne to, że dziecko idzie do przedszkola, dla innych ten moment może być szczególnie ciężki. Podobnie jest z dzieciakami. Jedne będą się cieszyć na spotkanie z rówieśnikami i wspólną zabawę, inne będą płakać i domagać się szybkiego powrotu do domu. Jak zatem przebiega adaptacja dziecka w przedszkolu z oddziałami specjalnymi i w innych przedszkolach? Co warto o niej wiedzieć? Na co zwrócić uwagę? O tym wszystkim w naszym poniższym artykule.
Przedszkole z oddziałami specjalnymi – to warto wiedzieć
Przedszkole z oddziałami specjalnymi zatrudnia wielu doświadczonych pedagogów oraz innych specjalistów, dlatego adaptacja dzieci w takim miejscu może być łatwiejsza. Dotyczy to zarówno dzieci zdrowych, jak i tych z różnymi niepełnosprawnościami. Taka opieka to też dobra wiadomość dla rodziców, którzy mogą być spokojni o to, że ich pociecha zostaje pod najlepszą opieką. Dla rodzica najważniejsze jest to, aby jego dziecko w przedszkolu z oddziałami specjalnymi czuło się dobrze, miało kolegów i miłych nauczycieli. Wszystko to zapewnia przedszkole z oddziałami specjalnymi Otwarte Okno w Tychach: http://www.otwarteokno.edu.pl/strony/3/o-przedszkolu/
Adaptacja dziecka w przedszkolu z oddziałami specjalnymi i nie tylko
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że proces adaptacji dziecka w przedszkolu może przebiegać bardzo różnie i zależy od naprawdę wielu czynników. Przede wszystkim wpływ na to może mieć to, czy początkujący przedszkolak ma rodzeństwo. Jeżeli brat lub siostra też uczęszczali do przedszkola, to dziecko na temat tego miejsca wie już pewnie całkiem sporo. Być może kojarzy mu się z miejscem dobrej zabawy i spotkań z rówieśnikami. Dzieci, które mają rodzeństwo, są też bardziej chętne do zabawa z innymi i otwarte na dzielenie się na przykład zabawkami.
Warto też, aby rodzice wcześniej porozmawiali z dzieckiem o tym, że pójdzie do przedszkola. Opowiedzieli mu co to za miejsce, czego może się po nim spodziewać, co będzie tam robić. Dobrze jest mówić o przedszkolu jak o miejscu świetnej zabawy i rozrywki. Absolutnie nie powinniśmy straszyć naszej pociechy przedszkolem, mówiąc mu na przykład, że tam wreszcie będzie dyscyplina lub będzie zmuszane do robienia czegoś. Takie działania mogą przynieść oddzielny skutek i jeszcze bardziej zniechęcą dziecko do nowego miejsca. Bardzo dobrym pomysłem w wielu przedszkolach są też dni adaptacyjne. Dzięki nim przyszły przedszkolak może najlepiej poznać nowe miejsce, do którego wkrótce pójdzie, oswoić się z przestrzenią, zabawkami, czy nauczycielami.
Mówiąc o adaptacji dziecka w przedszkolu z oddziałami specjalnymi i innych przedszkolach, warto przede wszystkim pamiętać o tym, że każde dziecko jest inne i każde wymaga indywidualnego podejścia. Jedne dzieci już pierwszego dnia poczują się w przedszkolu jak ryba w wodzie, inne będą potrzebować znacznie więcej czasu i cierpliwości ze strony opiekunów.