Pożar
Bezpieczeństwo budynku

Czym są bierne i czynne zabezpieczenia przeciwpożarowe?

Czynne i bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe dotyczą budynków o stalowej konstrukcji. Są one z reguły mało odporne na negatywne działanie wysokich temperatur, co wpływa na zwiększenie zagrożenia pożarowego. Bezpieczeństwo pożarowe w obiektach z konstrukcją stalową można zwiększyć, stosując odpowiednie środki czynne i bierne.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe czynne

Do ochrony przeciwpożarowej w formie czynnej należą wszystkie systemy przeciwpożarowe, które działają w sposób automatyczny. Mowa tutaj o wszelkich czujnikach i alarmach pożarowych, sygnalizatorach (mowa tutaj o sygnalizatorach wewnętrznych i zewnętrznych) które uruchamiają się podczas wykrycia ciepła, płomieni czy dymu. System alarmowy ostrzega o niebezpieczeństwie i daje sygnał do ewakuacji. Oprócz sygnałów dźwiękowych, zaliczamy tutaj także wszelkiego rodzaju kurtyny wodne i zraszacze, które pozwalają ugasić pożar. Kolejnym przykładem ochrony czynnej są okna przeciwpożarowe. Jeżeli wyposażone zostały w elektryczne napędy, umożliwią automatyczne otworzenie się i wydostanie się trującego dymu lub gazu. W dolnych częściach obiektów stosuje się również dodatkowe wejścia tj. drzwi przeciwpożarowe, które mają za zadanie doprowadzić powietrze oraz ułatwić ewentualną ewakuację. Dodatkowo, częstym rozwiązaniem jest stosowanie witryn przeciwpożarowych. Są montowane pod sufitem i pełnią funkcję zbliżoną do okien.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe bierne

Zabezpieczenia ppoż to również ochrona bierna. Tego typu rozwiązania mają wpłynąć na opóźnienie rozwoju pożaru. Są to wszystkie środki, które zabezpieczają konstrukcję wykonaną z drewna, stali czy elewacji betonowych. Do zabezpieczeń biernych zaliczamy różnego rodzaju impregnaty, farby przystosowane do wysokiej temperatury, zaprawy ogniochronne i wszystkie inne środki, które wpływają na zabezpieczenie przed wysoką temperaturą. Ochrona bierna charakteryzuje się tym, że nie powstrzymuje pożaru, ale wpływa na jego spowolnienie.

W obiektach konieczne jest połączenie zarówno biernych jak i czynnych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Tak samo ważne jest opóźnienie rozwoju pożaru, jak i jego ugaszenie. Spowolnienie rozprzestrzeniania się pożaru daje czas ludziom na szybką ewakuację z zagrożonego budynku. Bardzo ważna jest więc instalacja wszelkiego rodzaju czujników oraz sygnalizatorów. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy zainstalować sygnalizatora wewnętrznego zastosujmy sygnalizator zewnętrzny. Więcej na temat zabezpieczeń ppoż i zaletach stosowania sygnalizatorów alarmowych ppoż znajdziesz na stronie https://w2.com.pl/ – oprócz cennych informacji na stronie tego producenta dostępna również oferta sygnalizatorów ppoż, puszek instalacyjnych ppoż i wiele innych urządzeń, które pozwolą Ci skompletować sprawdzony system przeciwpożarowy.

0
0
0