Wynajem wózków widłowych – czy to się opłaca?

Wózki widłowe są niezastąpione w wielu miejscach i choć przede wszystkim wykorzystuje się je w różnego rodzaju magazynach, to znajdują coraz więcej zastosowań, m.in. na placach budowy. Zakup wózka widłowego to spory wydatek, a koszty zwiększają się wraz z liczbą sprzętu, której potrzebuje dana firma, dlatego też wiele z nich szuka rozwiązań alternatywnych, najprostszym zaś wydaje się być wynajem wózków widłowych. Ta forma korzystania z wózków ma swoich zwolenników i przeciwników – jakie mają argumenty za swoimi racjami?

Zalety wynajmu wózków widłowych

box-159302_640Bez wątpienia wynajęcie wózków widłowych ma swoje zalety, które trudno jest podważyć. Sprawdza się to przede wszystkim tam, gdzie wózki są potrzebne jedynie przez pewien czas, a nie bez przerwy. Nieużywane wózki widłowe trzeba mieć gdzie przechowywać, a nie zawsze firmy dysponują na to miejscem. Kiedy wózki są wynajęte, problem rozwiązuje się sam – po prostu oddajemy je do wypożyczalni wózków widłowych. Dodatkowo, jeśli wózki są używane tylko sezonowo, co ma miejsce w niektórych biznesach, wynajem pozwala też zredukować koszty związane z ich utrzymaniem i konserwacją w czasie, w którym są niepotrzebne. Konserwacja i naprawy to również kwestie, w których często wynajem wózków widłowych wygrywa z zakupem. Bardzo często bowiem ciężar tych obowiązków spada na barki wypożyczalni. Oczywiście wiele zależy od danej firmy oferującej wynajem i tego, w jaki sposób jest skonstruowana umowa. Jeśli wózek widłowy uległ uszkodzeniu z winy wynajmującego, z pewnością trzeba będzie liczyć się z koniecznością pokrycia kosztów jego naprawy. Podobnie też wynajmując wózek na dłuższy termin możemy spodziewać się, że o bieżącą konserwację będziemy musieli zadbać samodzielnie. Niemniej jednak wiele wypożyczalni w przypadku, gdy z jakiegoś powodu wózek widłowy przez pewien czas nie może pracować, bo wymaga np. poważniejszej naprawy, udostępnia w zamian innego rodzaju sprzęt. Do takiego rozwiązania nie mamy dostępu, posiadając wózek na własność.

Wady wynajmu wózków widłowych

forklift-835340_640Wynajem wózków widłowych pomimo mniej i bardziej oczywistych zalet, ma też swoje wady. Wyglądają one podobnie jak w przypadku wynajmu jakiegokolwiek innego sprzętu. Przede wszystkim decydując się na wynajem, istnieje ryzyko, że w terminie, w którym potrzebujemy urządzeń, nie będą one dla nas dostępne, ponieważ ktoś nas uprzedzi. Bezpiecznie jest zatem rezerwować wózki widłowe z wyprzedzeniem, co jednak nie zawsze jest możliwe. Wypożyczenie wózka widłowego to też pewnego rodzaju ryzyko, zwłaszcza jeśli zwracamy się do firmy, o której nie wiemy wiele, a w naszym otoczeniu nie mamy nikogo, kto mógłby nam kogoś polecić. By ustrzec się przed nieprofesjonalnymi wypożyczalniami wystarczy być ostrożnym, jednak jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach. Wadą wypożyczania bywa też to, że może się okazać, że wózki będą potrzebne nam na dłużej niż początkowo zaplanowaliśmy, ale nie będzie możliwości przedłużenia okresu wynajmu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *