Zasobnik ciepłej wody użytkowej

Dostęp do bieżącej ciepłej wody co prawda nie jest niezbędny, ale jednak jest wygodny, a jego brak jest właściwie niewyobrażalny, jeśli pomyślimy o codziennym prysznicu. Istnieje kilka sposobów zaopatrzenia w ciepłą bieżącą wodę użytkową mieszkań, jednorodzinnych domów, domków letniskowych itp. Jednym z najlepszych, a na pewno najnowocześniejszym jest zasobnik ciepłej wody użytkowej. Wiele zależy oczywiście od tego, jak duże jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę, niemniej jednak, jeżeli ktoś poszukuje skutecznych i wydajnych rozwiązań, to zapewne jego zapotrzebowanie jest duże, w przeciwnym razie wystarczałyby mu mniej stechnicyzowane sposoby pozyskiwania ciepłej wody użytkowej.

zasobnik ciepłej wody – źródło CHELCHOWSKI

Zapotrzebowanie na ciepłą wodę

Z pewnością o dużym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę użytkową można mówić wówczas, kiedy chcemy, by istniało kilka punktów poboru. Punktami tymi może być np. natrysk, umywalka i zlew kuchenny. Nawet jednak jeden punkt poboru może wymagać dostępu do dużej ilości ciepłej wody użytkowej, to wystarczy pomyśleć o prysznicu, z którego korzysta kilka osób, by wyobrazić sobie zapotrzebowanie na wodę.
Zasobnik ciepłej wody drugiemu zasobnikowi nierówny. Różnią się one swoimi parametrami, a co za tym idzie, nie każdy będzie odpowiedni do naszych potrzeb i oczekiwań. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy już zdecydujemy się na zakup i montaż takiego zasobnika ciepłej wody dla naszych potrzeb? Przede wszystkim powinno nas interesować, czy zasobnik daje możliwość jednoczesnego poboru wody w kilku punktach. A jeśli tak, to oprócz możliwości jednoczesnego poboru wody powinno nas również interesować, czy w takiej sytuacji w każdym punkcie woda będzie miała taką samą temperaturę.

Pojemność zasobnika

Pojemność zasobnika również powinna nas zainteresować, ponieważ w ogromnym stopniu wpłynie na komfort korzystania z niego i rzeczywistą natychmiastową dostępność ciepłej wody. Z innych kwestii, których również nie powinniśmy zlekceważyć, to warto zwrócić uwagę na materiały, z których wykonano zasobniki oraz sposób ich połączenia z kotłem. Wreszcie, warto zainteresować się także szczegółowymi warunkami gwarancji i na jaki okres jest ona przyznawana przez producenta, jakie usterki ona obejmuje oraz czy istnieją jakieś możliwości jej wydłużenia.

Odżelaziacz wody

Przekroczenie żelaza w wodzie z własnego ujęcia to jeden z głównych problemów, z którym borykają się gospodarstwa domowe. Ten pierwiastek, choć niezbędny dla ludzkiego organizmu, jest w stanie spowodować wiele szkód i sprawić, że woda dla wielu osób nie będzie zdatna do spożycia. Najlepszym sposobem na usunięcie żelaza jest proces zwany odżelazianiem wody, którego dokonuje odżelaziacz wody.