Charakterystyka stali jako materiału budowlanego

Przed nowoczesną techniką i umiejętnością manipulacji betonem i stalą, świat architektury składał się z drewna, strzechy i jaskini. Przeszliśmy długą drogę. Dzisiejsze miasta ujawniają budynki wysokie i surowe, a turyści architektonicznych wycieczek doświadczają sporadycznego bólu w szyi od zadzierania głowy w górę. Więc jaki materiał aktualnie dominuje w świecie rozwoju – beton lub stal? Obie zapewniają wiele korzyści. Jeśli chodzi o to, czy jest to lepsze, budynki pozwalają określić, co się lepiej sprawdzi.

Bezpieczeństwo konstrukcji stalowej

Podczas gdy ostatnie doniesienia wydane przez Narodowy Instytut Norm i Technologii obwiniają o ograniczoną strukturalną integralność stali w związku z upadkiem wież WTC. Eksperci uznają, że stal może mięknąć i stopić się z narażeniem na działanie bardzo wysokiej temperatury. Jednakże, z dodatkiem pasywnej ochrony przeciwpożarowej, takiej jak ognioodporność w sprayu, budynki wykonane ze stali konstrukcyjnej mogą wytrzymać wyższe temperatury, a tym samym zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo.

konstrukcja stalowa
Konstrukcja stalowa – budowa obiektu

Jaki jest koszt wykorzystania stali zamiast innych technologii?

Dużą nowością w rozwoju jest cena stali. Choć stal konstrukcyjna od listopada 2003 r. doświadczyła 50-procentowego wzrostu cen, eksperci podkreślają, że stal konstrukcyjna stanowi mniej niż 20 procent całej stali stosowanej w budownictwie. „Jeśli spojrzysz na całkowity wpływ na koszty projektu, w minionym roku, koszty projektu wzrosły o około 10 procent w wyniku wzrostu wszystkich rodzajów materiałów budowlanych. Wzrost kosztów systemu ram strukturalnych stanowi mniej niż 2 procent 10-procentowego wzrostu kosztów projektu”.

I pomimo tego, co mówią konkretni eksperci, jeśli pomyślisz, że unikniesz rosnących cen stali, wybierając żelbetowy beton, pomyśl jeszcze raz. Koszty betonowego systemu ramowego wzrosły niemal równoważnie z kosztami stalowego systemu ramowego, dodaje. Aby uzyskać dokładny obraz tego, który materiał jest najbardziej opłacalny, należy analizować bieżące ceny stali i betonu w zależności od projektu. Rok 2004 nie był dobrym rokiem dla każdego materiału budowlanego. Poznaj więcej szczegółów na temat kosztu montażu stalowych konstrukcji.

konstrukcja stalowa
Stal konstrukcyjna – budowa

Możliwości konstrukcji stalowych

Stal ma najwyższy stosunek wytrzymałości do masy każdego materiału konstrukcyjnego. Wraz z nowymi metodami konstrukcyjnymi budynki stalowe pozostają popularnym wyborem dla developerów biurowych i multifamily. Zastosowanie płyty wspornikowej, rozłożonego kratownicy i konstrukcji belki kratowej umożliwia obniżenie wysokości podłogi do podłogi niż zazwyczaj przewidywano w konstrukcyjnych stalowych budynkach.

Szukasz długich przedziałów bez kolumn? Stal dostarcza. Stal może osiągnąć bardzo długie rozpiętości w strukturach i śladach bardzo otwartych, bez kolumn pośrednich. Jest to bardzo elastyczny materiał pod względem różnych sposobów spełnienia wymagań projektowych.