Wentylatory promieniowe – ogólna charakterystyka i działanie

Promieniowy wentylator jest bardzo charakterystycznym typem urządzeń wentylacyjnych. Bardzo łatwo można go odróżnić od innych wentylatorów jak osiowe, kanałowe, dachowe itp. Najbardziej rozpoznawalny jest kształt, dzięki któremu wentylator promieniowy można rozpoznać na pierwszy rzut oka. Charakterystyczna jest jego konstrukcja i obudowa, która często posiada ślimakowaty kształt. Promieniowe wentylatory mają także zupełni inną konstrukcję wirnika. 

Wirnik wentylatora promieniowego

Wirnik w wentylatorze promieniowym ma specyficzną konstrukcję, przypomina z wyglądu bęben bądź tubę. Na jego powierzchni osadzone są łopatki, które biorą bezpośredni udział w transporcie powietrza. Łopatki te, w zależności od zadania do jakiego wentylator jest przeznaczony mogą być prostopadłe do wirnika, ale mogą być też nachylone na jedną stronę lub drugą (nachylenie do przodu i do tyłu). Nachylenie łopatek powoduje, że wentylator otrzymuje inną charakterystykę pracy i skuteczność.

wentylator promieniowy
Przemysłowy wentylator promieniowy z napędem pasowym.

Obudowa w wentylatorze promieniowym

Obudowa pełni równie ważną funkcję co pozostałe komponenty wentylatora. Posiada wlot powietrza, które dostaje się w okolice wirnika wentylatora oraz posiada wylot, który umieszczony jest promieniowo – czyli dokładnie tak jak rozprowadzane jest powietrze w obudowie. Zatem kierunek przepływu powietrza nie jest osiowy (jednokierunkowy) jak np. w wentylatorach kanałowych, ale jest promieniowy, powietrze zatacza krąg i dzięki sile odśrodkowej wytwarzanej przez wirnik wypychane jest z dużą siłą do wylotu obudowy.

Zastosowanie

Zastosowanie wentylatorów promieniowych są bardzo szerokie. Mogą pełnić ważną rolę w wielu procesach przemysłowych opartych na wentylacji, suszeniu, chłodzeniu, napowietrzaniu, grzaniu, oddymianiu, odpylaniu, rozrzedzaniu zapylenia, usuwaniu innych zanieczyszczeń i wilgoci lub w transporcie pneumatycznym. Przenośne wentylatory promieniowe wykorzystywane są także do nadmuchiwania takich obiektów jak dmuchane zamki, zjeżdżalnie i inne dmuchańce.