Ułatwienia w bloku dla osób niepełnosprawnych

W Polsce ponad 50% wszystkich mieszkańców żyje w wielorodzinnych blokach. Dużą część tego stanowią stare budowle z tak zwanej wielkiej płyty. Dla osób starszych i niepełnosprawnych życie i mieszkanie w takim miejscu nie jest zbyt łatwe.

Dawne budownictwo

Podczas budowy starych bloków nikt nie myślał wtedy o zapewnieniu udogodnień dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. Niektóre z tych budynków jednak mają odpowiednie podjazdy i windy, ale najczęściej są to wyjątki. W wielu przypadkach do windy można wejść dopiero po pokonaniu kilku schodków, które prowadzą także do pierwszych mieszkań budynku.  

Bariery architektoniczne

Brak podjazdu, pierwsze wejście do windy dopiero po pokonaniu kilku schodków, wąskie i wysokie schody, brak poręczy – te i wiele innych barier architektonicznych bardzo utrudniają życie, a często i całkowicie uniemożliwiają poruszanie się i opuszczenie mieszkania wielu niepełnosprawnym, chorym i starszym osobom. To wszystko sprawia, że są oni bardzo ograniczeni w życiu rodzinnym i społecznym – nie mogą wyjść na zewnątrz, udać się na spacer czy w odwiedziny do najbliższych, ani nawet pójść do osiedlowego sklepu po produkty, które właśnie się skończyły. Sprawia to także większy kłopot dla ich rodziny i znajomych, którzy muszą poświęcić niepełnosprawnej osobie więcej czasu, którego, z powodu własnych obowiązków i pracy czy dzieci, po prostu często może im brakować.

Windy dla niepełnosprawnych

Jednym z najlepszych rozwiązań w takiej niedogodnej sytuacji jest decyzja o zamontowaniu specjalnej windy dla niepełnosprawnych. Takie urządzenie może z powodzeniem zostać wykorzystane przez osoby niepełnosprawne na wózku, ale także i takie, które nie jeżdżą na nim, a mają problem z poruszaniem się, oraz seniorzy i matki z wózkami. Platformy mogą poruszać się po prostym torze, ale także i krzywoliniowym. Montuje się je do grubej ściany nośnej, ale w przypadku jej innego umiejscowienia, można zamontować specjalne szyby na schodach – tak więc dość łatwo dopasować ją nawet do najbardziej wymagającego budynku. Więcej o takich windach możesz dowiedzieć się na stronie https://www.platformy-przyschodowe.pl/winda-dla-niepelnosprawnych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *