Winda dla niepełnosprawnych osób. Modele i zastosowanie

Windy dla niepełnosprawnych są urządzeniami obecnymi na rynku od co najmniej kilkunastu lat. Jednak producenci wprowadzają szereg nowych rozwiązań, mających jeszcze bardziej usprawnić ich funkcjonowanie. Jakie nowinki technologiczne stosują producenci wind dla osób z niepełnosprawnością ruchową i gdzie są one tak naprawdę wykorzystywane?

Windy dla niepełnosprawnych i ich funkcje

Windy dla niepełnosprawnych ruchowo osób mają za zadanie transportować takie osoby na piętro czy półpiętro, czyli pozwalać im na pokonywanie różnicy poziomów, których nie są w stanie oni pokonać za pomocą schodów. Windy dla niepełnosprawnych ułatwiają funkcjonowanie nie tylko samych niepełnosprawnych, ale także ich opiekunów, którzy często siłą własnych mięśni pomagają w pokonywaniu barier architektonicznych.

Rodzaje wind

Producenci najczęściej oferują kilka modeli wind dla niepełnosprawnych osób. Różnią się one najczęściej zasięgiem pracy i samą budową, co pozwala na ich zastosowanie w różnych miejscach.

Windy półotwarte – podnośniki schodowe

Windy półotwarte to najczęściej modele służące do pokonywania niewielkich różnic wysokości przeważnie do 2 metrów. W takich windach nie potrzebne jest zastosowanie szybu windy, bo kabina unoszona jest poprzez podnośnik pneumatyczny. Windy półotwarte są najczęściej niewielkich rozmiarów i pozwalają na transportowanie jednej osoby na wózku i niekiedy opiekuna, stojącego za. Ten rodzaj wind wykorzystywany jest, gdy nie ma możliwości montażu tradycyjnej windy dla niepełnosprawnych, a różnica poziomu jest niewielka.

Windy zamknięte wysokie

Windy zamknięte wysokie mają najczęściej windami pełnowymiarowymi. Takie urządzenia w zależności od modelu mogą poruszać się na wysokościach do 3 metrów, 6 albo nawet 15. Takie windy poruszają się w szybie, za pomocą wciągników. Wykorzystuje się je, gdy różnica poziomów jest znaczna i nie pozwala na zastosowanie platformy schodowej czy innych rozwiązań.

Windy do 15 metrów

Windy do 15 metrów są dużymi windami, umożliwiającymi pokonywanie kilku pięter. Ten rodzaj windy stosuje się w budynkach, w których osoba niepełnosprawnych ma do pokonania znaczną różnicę poziomów.

Producentem wind dla niepełnosprawnych jest: Lifts4u więcej pod adresem https://lifts4u.pl/windy-dla-niepelnosprawnych/