Mieszarka turbinowa – co to takiego?

Mieszarka turbinowa to urządzenie, z pomocą którego można szybko przygotować masy formierskie z różnych składników, tzn. z naturalnych, syntetycznych, zwrotnych oraz świeżych. Wysokiej klasy mieszarka jest niezastąpiona, gdy chodzi o efektywne mieszanie oraz grudkowanie materiałów drobnoziarnistych. Mowa tutaj chociażby o pyłach, rudach, żużlach itd. Mieszarki tego rodzaju są bardzo często wykorzystywane w odlewniach zmechanizowanych, aczkolwiek zdarza się zastosowanie ich także w małych odlewniach na stanowiskach z ręcznym sterowaniem.rodzaj mieszarki turbinowej

Jak działa nowoczesna mieszarka turbinowa?

Mieszarki tego rodzaju wyposażone są w misę (która się obraca), a także mieszadło i turbinę. Mieszadło w urządzeniu obraca się z wykorzystaniem oddzielnych napędów. Praca mieszarki wygląda w ten sposób, że sama turbina obraca się ze znaczną szybkością, podczas gdy czas obrotu misy oraz mieszadła jest raczej długi. Maszyna posiada zawsze w górnej pokrywie co najmniej jeden otwór załadowczy, to właśnie tędy wsypuje się materiał, który ma zostać wymieszany. Wewnątrz mieszarki znajdują się specjalne spryskiwacze. To z ich pomocą można dozować składniki ciekłe. Na dnie misy w typowej mieszarce turbinowej znajduje się uchylna klapa. To właśnie przez nią wyładowywane są wymieszane już składniki. Warto dodać jeszcze, że typowa mieszarka z turbiną posiada układ centralnego smarowania.

Zalety wykorzystania mieszarki turbinowej

Nie da się zaprzeczyć, że mieszarki turbinowe są wykorzystywane obecnie coraz częściej. To w zasadzie nic zaskakującego, ponieważ są to maszyny, które mają naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, że nowoczesna mieszarka z turbiną jest maszyną, którą cechuje wyjątkowa prostota działania. A to bynajmniej jeszcze nie wszystko. Nie powinniśmy zapominać i o tym, że tego rodzaju maszyny zużywają raczej niewiele energii elektrycznej. Są to urządzenia o niskiej masie. W przypadku systemu centralnego smarowania można liczyć na maszynę o dużej żywotności, nawet przy częstej eksploatacji. To nie koniec zalet. Istotne jest także i to, że dostęp do wnętrza mieszarki jest bardzo prosty, a to dlatego, że jest ona wyposażona w szerokie drzwi oraz luki inspekcyjne. Obecnie producenci tego rodzaju maszyn stawiają konsekwentnie na wysokiej klasy materiały, dzięki czemu zarówno turbina jak i inne elementy cechują się wysoką żywotnością. W przypadku maszyn dobrej klasy można liczyć na to, że mają one bardzo dobrze wyważoną misę, co przekłada się na cichą pracę mieszarki turbinowej.

mieszarka turbinowa

Mieszarki wysoko intensywne – efektywność i ekonomika pracy

Ze względu na fakt, że przeciętna mieszarka turbinowa jest urządzeniem bardzo efektywnym, a przy tym jej praca pozostaje ekonomiczna, mieszarki tego rodzaju są wykorzystywane nie tylko w odlewniach, ale także w przemyśle chemicznym, ceramicznym, a także spożywczym. W tym ostatnim przypadku mieszarki turbinowe są używane chociażby do mieszania soli. Mieszarki turbinowe mają tę bardzo ważną zaletę, że proces mieszania z ich użyciem przebiega bardzo dynamicznie. To oznacza, że urządzenia takie są bardzo wydajne. Składniki materiału do mieszania są dokładnie odważane, mierzona jest ich wilgotność oraz temperatura. Na tej podstawie dodaje się odpowiednią ilość cieczy. Ta precyzja tłumaczy, dlaczego mieszarki turbinowe pozwalają na osiągnięcie tak dobrych wyników.