Drzwi ppoż – modele i zastosowania

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest jednym z wymogów prawnych. Każdy obiekt budowlany musi być zaopatrzony w system ppoż. Ten obejmuje nie tylko podręczny sprzęt gaśniczy (gaśnice, koce, czy zamontowane hydranty) ale także inne równie istotne elementy. Trzeba tutaj wymienić przede wszystkim czujniki dymu, dobrze opisaną droga pożarową czy też montaż drzwi p.poż. Ten ostatni element a więc drzwi to chyba jeden z ważniejszych elementów w budynku. Drzwi to rodzaj bariery ochronnej, która barykaduje miejsce w którym powstał pożar, zatem już wiadomo dlaczego jest to jeden z ważniejszych elementów wdrożeń ppoż.

Klasyfikacja drzwi

Wybór drzwi p.poż nie należy do najłatwiejszych. Po pierwsze nie jest to ten element wyposażenia, który dostępny jest w każdym sklepie budowlanym. Sprzedażą drzwi ppoż zajmują się tylko wyspecjalizowane firmy, dlaczego? Otóż taki sprzęt musi być w pełni atestowany i musi przejść testy bezpieczeństwa. Sprawdź: certyfikowane drzwi p.poż

Oprócz tego, że drzwi powinny być w pełni certyfikowane to jeszcze muszą posiadać odpowiednią klasyfikację.   

E30
Drzwi którym nadano kategorię E30, oznaczają, że w przypadku pożaru drzwi będą chronić przed rozprzestrzenianiem się dymu i płomieni przez 30 minut.

E60
To drzwi bardziej solidne mogą wytrzymać ciepło i dym przez 60 minut, zanim stracą swoją integralność i stabilność.

E120
Jest to najwyższa klasyfikacja drzwi ppoż. Co oznacza, że ​​może wytrzymać do 120 minut pod wpływem ognia i dymu, zanim straci swoją skuteczność.

Chcąc sprawdzić jaką klasyfikację posiadają dane drzwi wystarczy poszukać etykiet przeciwpożarowych, które mogą znajdować się z boku drzwi w pobliżu zawiasów, górnej lub dolnej części drzwi lub są wytłoczone gdzieś w ramie.

Zastosowanie drzwi ppoż

Gdzie montować tego typu zabezpieczenia ppoż? Najlepiej w tych budynkach w których przebywają ludzie. Mówiąc najprościej drzwi powinny stać na straży każdego mieszkania i domu – izolować termicznie, chronić przed dostaniem się trujących gazów ogółem zapewnić domownikom poczucie bezpieczeństwa.