Odzież patriotyczna wyrazem dumy

Lata dziewięćdziesiąte był to okres niezbyt pomyślny dla naszego kraju. Polska w tym okresie przechodziła trudny okres przemian ustrojowych, społeczeństwo było biedne (a przynajmniej w porównaniu do krajów zachodu), krajem targały również wewnętrzne niepokoje i wojny gangów. Nic więc dziwnego, że Polacy zarówno w kraju jak i za granicą dość niechętnie manifestowali swoje pochodzenie. Obecnie od wielu lat sytuacja się poprawia. Ludzie są bogatsi, nasz kraj się otrząsną po zmianach, Polska weszła do NATO i Unii Europejskiej oraz jest ważnym członkiem tych dwóch układów politycznych. Przełożyło się to na chętniejsze manifestowanie swojej przynależności narodowej. Najlepszym tego objawem jest odzież patriotyczna. 

Odzież patriotyczna

Wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło „odzież patriotyczna”, aby zostać przekierowanym na jedną z wielu stron sklepów internetowych, takich jak na przykład Surge Polonia. Surge Polonia jest tutaj podawana jako przykład, ponieważ jest chyba największym sklepem z odzieżą i akcesoriami patriotycznymi. Niegdyś na rynku były dostępne głównie koszulki patriotyczne, które w dużej mierze były wykonywane w domach przez zapaleńców. Obecnie koszulki patriotyczne stanowią jeden z produktów i fakt ten, stanowi potwierdzenie, że Polacy z dumą przyznają się do swojego pochodzenia oraz historii.

Jaka jest odzież patriotyczna

Odzież patriotyczna jest różna. Możemy w niej przebierać jak w ulęgałkach, i zapewne każdy znajdzie coś dla siebie i na każdą okazję. Od dumnych i patetycznych ubrań, które mają w swojej grafice orła z rozwartymi szponami lub husarza w galopie z nastawioną kopią, po ubrania z motywami wzornictwa ludowego lub nawiązaniami do sławnych i znanych miejsc jak na przykład białowieskie żubry.

Odzież patriotyczna nie ma za zadanie lansować jednego słusznego modelu patriotyzmu. Wręcz przeciwnie, jest to segment odzieżowy, który pozwala nam wyrażać dumę z bycia Polakiem w taki sposób w jaki nam jest najbliższy. Każdy z nas jest inny. Jedna osoba jest najbardziej dumna z bitwy pod Grunwaldem inna ze wspomnianej Białowieży. Ważne jest przede wszystkim to, że symbole zawarte na takiej odzieży są zrozumiałe dla każdego polaka, i pozwalają nam wspólnie cieszyć się Polską.