Narzędzia

Uniwersalne klucze warsztatowe

Klucze warsztatowe wydają się być banalnymi narzędziami o prostej budowie i działaniu, ale to tylko pozory. Za sprawą dziesiątek końcówek, typów śrub i przeróżnych zastosowań, warto zapoznać się z nimi bliżej i nieco więcej dowiedzieć.

Rodzaje kluczy warsztatowych

Klucze można podzielić na dwie grupy: stałe i nastawne. Do tych pierwszych należą między innymi klucze płaskie i oczkowe. Natomiast do nastawnych można zaliczyć nastawne i nasadowe. Poza tą kwalifikacją można jeszcze znaleźć rurowe, imbusowe oraz hakowe. Profesjonalne klucze o różnorodnym zastosowaniu możesz znaleźć między innymi na https://www.narzedzie24.pl.

Klucze stałe

  • Klucze płaskie – to najbardziej klasyczny i powszechny model kluczy, jaki występuje. Jest dostosowany do sześciokątnych śrub. Idealnie nadaje się do wykonywania działań w łatwo dostępnych miejscach. Taki klucz powinien się znaleźć dosłownie w każdej skrzynce narzędziowej każdego domu. Najlepiej zaopatrzyć się w najbardziej uniwersalne rozmiary, czyli 8, 10 i 13;
  • Klucze oczkowe – niekiedy łączy się je z kluczem płaskim. Występują wtedy w wersji podwójne – każdy z innej strony. Dzięki nim można szybko i bezpiecznie poradzić sobie z odkręceniem dwunastokątny profil głowicy. Klucze oczkowe występują w różnych typach, wyróżnia się między innymi klucze oczkowe proste, otwarte, giętkie, przegubowe, odsadzone czy przystosowane do pracy w różnorakich warunkach itd.

Klucze nastawne

Narzędzia należące do tej grupy charakteryzują się tym, że mogą być regulowane do konkretnego rozmiaru łba śruby głowicy, którą chcemy w danej chwili odkręcić czy tez przykręcić.

  • Klucze nastawne – inaczej określamy je kluczami francuskimi, angielskimi, szwedzkimi czy też „żabkami”. Wszystkie z nich są idealnie dostosowane do śrub, ale dwa ostatnie rodzaje także poradzą sobie bez problemu z rurami. Dziś są uznawane za jedna z najbardziej uniwersalnych narzędzi, które powinni się znaleźć w każdym domu;
  • Klucze nasadowe – ten typ kluczy posiada różne końcówki do śrub, które są osadzone na prostym w użyciu pokrętle. Takie klucze mogą mieć kształt litery T, trzonku z grzechotką czy kluczem sztorcowym albo fajkowym ze specjalnym zagięciem. Dzięki różnym typom pokrętła umożliwiają na łatwe i szybkie zastosowanie narzędzia w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach, natomiast liczne wymienne końcówki  pozwalają na szybką pracę.


0
0
0