Zawory elektromagnetyczne – zastosowanie

Czym są zawory elektromagnetyczne?

Zawory elektromagnetyczne, inaczej zwane także elektrozaworami,  to urządzenia, które są sterowane elektrycznie. Odpowiedni sygnał jest przesyłany za pomocą pola elektromagnetycznego, który sprawia, że zawór zmienia swoje położenie. Steruje się tym za pomocą cewki elektromagnetycznej. Takie zawory charakteryzują się prostą budową i niezawodnością. Obecnie elektrozawory stosuje się w wielu dziedzinach, między innymi w grzejnikach ogrzewania centralnego.

Działanie

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, elektrozawory wykorzystują działanie zjawiska, które nazywa się polem elektromagnetycznym. Specjalna cewka elektromagnetyczna steruje sygnałem elektrycznym i tym samym sprawia, że zawór zmienia swoją pozycję z zamkniętej na otwartą bądź na odwrót. Właśnie w taki sposób dochodzi do kontroli przepływu medium – gazowego bądź ciekłego – w układzie. Tu należy zaznaczyć, że zawory elektromagnetyczne działają tylko w jednym kierunku. Nie można zatem sprawić, aby medium, które przez nie przepływa zmieniło swój kierunek.

Typy

Zawory elektromagnetyczne można podzielić głównie ze względu na sposób w jaki działają, na liczbę ich dróg przepływu, a także na zakres ciśnień pracy. Można wydzielić także różne typy elektrozaworów biorąc pod uwagę przepływające przez nie medium – w ten sposób należy wspomnieć o zaworach do wody, pary wodnej, oleju i gazu. Ponadto zawory elektromagnetyczne mogą różnić się między sobą elementem sterującym – tłoczek, ruchoma kotwica membrana albo rdzeń zanurzony.

Zastosowanie

Zawory elektromagnetyczne stosuje się dziś głównie w instalacjach ciepłowniczych i chłodniczych oraz we wszelkich systemach pneumatycznych. Ich zastosowanie jest niezwykle szerokie. Jeśli zastanawiasz się, na jaki konkretnie zdecydować się zawór – musisz wziąć pod uwagę wiele czynników, jakimi są między innymi – medium, jakie ma przez nie przepływać, ile potrzebujesz dróg przepływu oraz jaki interesuje Cię zakres ciśnień pracy a także sposób ich działania. W razie pytań czy wątpliwości warto udać się z pytaniem do specjalisty albo zlecić odpowiedniej osobie wymianę czy montaż takiej instalacji. Gdzie natomiast kupić dobrej jakości zawory elektromagnetyczne? Tylko w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych, takich jak na przykład http://www.zawory.com.pl/zawory-elektromagnetyczne,z,29.html.