Prawo budowlane a zabudowa tarasu

Dziś coraz więcej osób decyduje się na zabudowę tarasu, zamontowanie markizy lub budowę ogrodu zimowego. Takie elementy architektury mają wiele plusów. Ale co mówią o tym przepisy prawa budowlanego?

Zabudowy i osłony przed słońcem

Zabudowa tarasu i ogród zimowy stanowią dodatkowe pomieszczenie użytkowe, z którego można korzystać przez większą część roku, a w przypadku gdy decydujemy się je ogrzewać, nawet i cały rok. Taka zabudowa zapewnia więcej ciszy – gdyż odgradza od hałasu, a także i sprawia, że w przylegającym do niej pomieszczeniu jest cieplej – skutecznie chroni przed niską temperaturą i silnym wiatrem. Zabudowy i ogród zimowy można zagospodarować według własnych potrzeb – może być do miejsce do spędzania wolnego czasu i relaksowania się, dodatkowe pomieszczenie, takie jak salon czy gabinet, jadalnia i pomieszczenie gościnne, a także pełna bardziej i mniej egzotycznych roślin oranżeria. Markiza to natomiast wysuwane zadaszenie, jakie często przydaje się w lecie, gdy promienie słoneczne przedostają się do ogrodu bądź jednego z pomieszczeń. Markiza zazwyczaj osłania okno bądź taras.

Przepisy prawne

Według przepisów znajdujących się w Prawie budowlanym, nie trzeba mieć pozwolenia na budowę wolno stojących budynków parterowych, wiat, garaży, ganków, oranżerii i ogrodów zimowych, pod warunkiem, że spełniają kilka zasad. Wszystkie one muszą mieć powierzchnię zabudowy maksymalnie do 35 metrów kwadratowych. Natomiast na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni działki mogą przypaść jedynie dwa takie obiekty. Należy jednak zgłosić organowi administracji architektoniczno-budowlanej, czyli starostwu, chęć budowy ogrodu zimowego bądź wzniesienie zadaszenia tarasu. W innym przypadku mogą nam spotkać niemiłe konsekwencje. Jeśli w terminie do 30 dni od dokonania odpowiedniego zgłoszenia, starosta nie wniesie sprzeciwu wobec budowy, wówczas uznaje się, że milczenie oznacza zgodę i może przystąpić do realizowania swoich zamiarów. W przypadku zadaszenie – należy je zgłosić, gdy przekracza 35 metrów kwadratowych. Zaś markiza nie wymaga żadnych formalności. Więcej o budowie zabudów tarasów możesz dowiedzieć się tutaj – https://www.foga.pl/zabudowa-tarasow/, natomiast o ogrodach zimowych tu – http://www.ogrodyzimowe-expert.pl/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *