O czym pamiętać wybierając nawierzchnie sportowe?

Właściwą nawierzchnię sportową powinna mieć każda sala gimnastyczna, boisko, czy generalnie miejsce, w którym trenowany jest sport – to wie każdy. Jednak z czego to wynika, że trzeba zadbać o odpowiednie nawierzchnie sportowe? O czym pamiętać podczas wyboru takiej nawierzchni sportowej?

Sport a bezpieczeństwo

Uprawianie sportu stanowczo zawsze wiąże się ze zwiększonym ryzykiem kontuzji i wypadków. I to jest pierwszy powód, dla którego odpowiednia nawierzchnia sportowa jest wymagana – w wielu przypadkach po prostu jej właściwości mają obniżać ryzyko poślizgnięcia się, upadku oraz innych wypadków. Dodatkowo sport z zasady wiąże się z działaniem większych sił na podłogę, boisko czy inną powierzchnię – piruety, odbicia piłki, tarcie rolek. Takich sił normalne nawierzchnie nie wytrzymają.

Wybór odpowiedniej nawierzchni sportowej

Wiadomo już zatem, że nawierzchnie sportowe są konieczne. Pytanie zatem pozostaje, co wziąć pod uwagę podczas ich wyboru?

1) hala a boisko

Zupełnie inne nawierzchnie sportowe przeznaczone są do wewnątrz budynku, inne zaś na zewnątrz – to jest dość oczywisty fakt, niemniej jednak czasem możemy się spotkać z bardzo podobnie wyglądającymi nawierzchniami np. sztuczną murawą, z których jedna będzie przeznaczona do wewnątrz, inna na zewnątrz.

2) rodzaj wykonywanego sportu

Mówiąc dość ogólnie do zamkniętych sal gimnastycznych najczęściej wykorzystywane podłogi powierzchniowo elastyczne wykonane w całości z drewna albo też punktowo elastyczne – miękkie i giętkie. W przypadku boisk zewnętrznych nawierzchnie są różne. Dawniej stosowano beton, dzisiaj jednak odchodzi on do lamusa na rzecz nawierzchni z polipropylenu i poliuretanu. Oczywiście w przypadku piłki nożnej najlepszym wyborem jest murawa.

3) certyfikaty i atesty

No właśnie – to jest jedna z najważniejszych spraw. Bez względu na jaką nawierzchnię sportową się w końcu zdecydujemy, zasadniczo musi ona posiadać wszystkie wymagane certyfikaty oraz oznakowania. Często bowiem spotkamy przykładowo nawierzchnie polipropylenowe, które choć na pierwszy rzut oka będą się prezentowały ładnie, to jednak nie będą spełniać norm dla sportu.