Kilka słów o obudowach przemysłowych

Polski rynek automatyki przemysłowej w ciągu ostatnich lat znacznie się rozrósł. Pojawiło się wielu nowych dystrybutorów oraz producentów oferujących różnego rodzaju elementy i części stosowane w automatyce i elektronice przemysłowej. W tym artykule zajmiemy się jednak tylko małą jego częścią, a mianowicie obudowami elektronicznymi. Są one używane do wielu typów aplikacji.

Materiał

Obecnie na rynku znajdziemy obudowy elektroniczne wykonane z metalu oraz z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Pierwsze z wymienionych należą do bardziej wytrzymałych na wszelkie uszkodzenia. Do najbardziej klasycznych należą obudowy ze stali. W ostatnim czasie popularne stały się także obudowy elektroniczne aluminiowe – zobacz – https://www.ex-con.pl/139-obudowy-elektroniczne/ . Co prawda są one mniej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne od stali, lecz charakteryzują dużo mniejszą wagą oraz odpornością na mało przystępne warunki atmosferyczne. W przypadku obudów elektronicznych z tworzyw sztucznych, to charakteryzują się spora różnorondością, ale ich cechą jest niska waga. Większości z nich jest też tańsza od obudów z metalu.

Wymiary oraz możliwość modyfikacji

Poszczególne obudowy elektroniczne charakteryzują się bardzo różnymi wymiarami. Ważne jest, aby wybrać najbardziej optymalna obudowę do aplikacji, która będzie się w niej znajdować. Nie powinna być za mała. Dobrze, aby był do niej też swobodny dostęp. Pozwoli to na szybszą naprawę w przypadku awarii. Za dużą zaletę w przypadku obudów elektronicznych uważa się także możliwości ich modyfikacji. Niektórzy producenci oferują usługę personalizacji obudowy elektronicznej, tak aby była ona w pełni dopasowana do danej aplikacji.

Funkcje

W zależności od rodzaju aplikacji obudowy elektroniczne często muszą spełniać określone funkcje. Przeważnie jest, aby posiadały odpowiedni interfejs dotykowy, klawiaturę oraz odpowiednie gniazda. Przy zakupie obudowy elektronicznej warto się upewnić czy będzie ona w pełni spełniać wymagania aplikacji, która chcemy do niej zamontować.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *