łopatki wirnika wentylatora
Na budowie

Budowa i działanie wentylatorów przemysłowych (promieniowych)

Wentylatory przemysłowe znajdują obecnie zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu. Wpływ na to niewątpliwie ma rosnące zróżnicowanie parametrów technicznych występujących w obrębie tych urządzeń. Jak są zbudowane i na jakiej zasadzie działają? 

W większości modeli budowa wentylatorów jest względem siebie bardzo podobna. W każdym z nich znajdzie się:

  • obudowa z konstrukcją wsporczą – są to elementy niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne,
  • wirnik – który we współczesnych modelach posiada funkcję samoczyszczącą i zabezpieczającą przed uszkodzeniami,
  • silnik – który jest projektowany w taki sposób, aby był gotowy do współpracy z falownikiem
    oraz ułożyskowanie.

W obrębie wentylatorów przemysłowych możemy wyróżnić co najmniej kilka ich rodzajów. Choć ich mechanizm działania jest odmienny, to zasada w większości przypadków pozostaje dokładnie taka sama.

wentylator promieniowy

Zasada działania wentylatorów promieniowych

Zgodnie z obowiązującą definicją wentylatory, o których traktuje nasz artykuł to maszyna robocza, która bierze udział w procesie transportowania gazów. Najczęstsze jej zastosowanie można zaobserwować we współpracy z urządzeniami transportu pneumatycznego. Pneumatyka bowiem podobnie jak hydraulika opiera się właśnie na działaniu różnego typu gazów. Silnik elektryczny stanowiący jednostkę napędową wentylatora przekazuje energię zewnętrzną do wirnika. Ten z kolei przetwarza ją w taki sposób, aby mogła bez żadnych trudności pokonywać opory przepływu zarówno po stronie ssącej, jak i tłocznej.

łopatki wirnika wentylatora

Wracając do budowy – jakie napędy stosowane są w silnikach wentylatorowych?

Jak zostało już wcześniej wspomniane wentylatory na przestrzeni ostatnich lat przeszły liczne perturbacje techniczne. We współczesnych modelach instaluje się różne rodzaje napędów. Wśród nich znajdą się między innymi: bezpośrednie, sprzęgłowe oraz pasowe jedno i dwustrumieniowe. Wszystkie charakteryzują się różnym zakresem dopuszczalnego ciśnienia przepływu oraz maksymalnej, dopuszczalnej temperatury.

Ciekawostką z pewnością okaże się fakt, że wentylatory przemysłowe mogą być dostosowywane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wszystko to za sprawą możliwości dodatkowych elementów, które wspomagają na przykład regulację przepływu. Wśród takich akcesoriów znajdą się: elementy przejściowe, kraty wlotowe, filtry wlotowe i wiele, wiele innych.

Dowiedz się więcej:

0
0
0