Elektryka prąd nie tyka

Elektryk to zawód nieco podwyższonego ryzyka ze względu na pracę z prądem. Ale jak mówi jedno z powiedzeń elektryka prąd nie tyka. Oprócz tego osoba ta często pracuje na wysokości czy na zewnątrz przy nie zawsze sprzyjających warunkach atmosferycznych. Elektrycy na pewno nie mogą narzekać na nudę – u nich zawsze coś się dzieje.

Do codziennych zadań elektryka należy między innymi planowanie, przygotowywanie oraz montaż instalacji elektrycznych; wykonywanie przeglądów technicznych, konserwacji, napraw wszelkiego rodzaju maszyn czy urządzeń, a także przeprowadzanie pomiarów czy ogólne ocenianie stanu technicznego danych urządzeń elektrycznych.

elektryk

Jak zostać elektrykiem?

Coraz więcej osób zmienia swoją branżę by móc pracować jako elektryk. Jest to dobrze prosperujący zawód na polskim rynku. Wysokość wynagrodzenia zależy między innymi od doświadczenia czy zdobytej wiedzy. Dlatego oprócz ogólnego zamiłowania do prac technicznych i ukończenia odpowiedniej szkoły warto zastanowić się nad poszerzeniem swoich kwalifikacji. Szkolenia SEP to jednej z najbardziej poważanych kursów tejże branży.

A co to właściwie jest SEP?

Skrót ten oznacza Stowarzyszenie Elektryków Polskich. SEP to organizacja mająca na celu przede wszystkim zrzeszanie inżynierów, techników, a także uczniów szkół zawodowych czy technicznych szeroko rozumianej elektryki.

Ukończenie kursu SEP wiąże się przede wszystkim ze zdobyciem odpowiedniego certyfikatu jednej z najbardziej prestiżowych organizacji związanych z tą dziedziną. Jednak warto podkreślić, iż są różne rodzaje uprawnień.

szkolenie sep

Istnieją trzy rodzaje szkoleń:

  • Grupa 1 – elektroenergetyczna,
  • Grupa 2 – cieplna,
  • Grupa 3 – gazowa.

Grupa 1 skierowana jest do osób, które przede wszystkim zajmują się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci energetycznych, a także zajmujących się konserwacją, montażem czy pracami kontrolno-pomiarowymi.

Grupa 2 związana jest z eksploatacją urządzeń, które wytwarzają, przetwarzają czy też przesyłają i zużywają ciepło.

Grupa 3 to uprawnienia gazowe przeznaczone dla osób zajmujących się eksploatacją urządzeń oraz instalacji sieci gazowych.

Branża elektryków jest branżą ciekawą, rozwojową. Nie ma tu miejsca na monotonię czy nudę. Warto jednak się rozwijać i zdobywać coraz to nowsze kwalifikacje, bowiem wpływają one na zarobki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *