Odzież ochronna spawacza

Istnieje wiele zawodów, w których wyposażenie pracownika jest niezwykle ważne. Przede wszystkim wiąże się to z jego bezpieczeństwem. Ochrona jest niezwykle ważna ze względu na rodzaj wykonywanej pracy, ale także na zagrożenia, które występują podczas pracy na danym stanowisku. Odpowiednie ubranie wymagane jest również, jeśli wprost mówią o tym przepisy. Spawacz powinien być wyposażony w odpowiednie elementy – o tym, poniżej!

1. Ochrona oczu oraz twarzy

Przede wszystkim twarz spawacza czy oczy narażone są na zagrożenie. To najważniejsze elementy ochronne, o czym wciąż powtarza się zarówno na kursach spawacza, jak i po nich. Mamy tutaj między innymi:

tarcze spawalnicze, które chronią twarz, a także szyję spawacza, jednak element ten może być dla wielu osób niewygodny, gdyż należy go trzymać w jednej ręce podczas spawania. Trzymanie tarczy powoduje, że nie możemy przytrzymać przedmiotu, który jest spawany,

przyłbice spawalnicze, z których korzysta się podczas długotrwałego spawania,

kaptury spawalnicze wykorzystywane są w miejscach, które są trudno dostępne i wymagają zmiennego ustawiania ciała czy głowy.

2. Ochrona rąk

Spawacz nie może zapomnieć o specjalnych rękawicach, które będą chroniły jego dłonie. Takie rękawice mają impregnowaną podszewkę, ale także – nici niepalne.kurtka robocza odblaskowa

3. Kurtka robocza odblaskowa

Osoba zajmująca się spawaniem powinna również posiadać kurtkę roboczą odblaskową, która musi być wykonana z tkanin impregnowanych przeciwpalnie. Odzież ta nie powinna posiadać kieszeni, ani uniemożliwiać osadzania się na odzieży stopionego metalu.

4. Obuwie

Ochrona stóp jest również bardzo ważna. Buty robocze powinny być także odporne na działanie iskier czy odprysków ze stopionych metali. Obuwie muszą być także wytrzymałe na uderzenie z energią 200 J lub 100 J.

To najważniejsze elementy, w które powinien być zaopatrzony każdy spawacz wykonujący swoją pracę codziennie. Artykuł powstał, dzięki OSZ Omega, która specjalizuje się między innymi w kursach spawacza – http://www.oszomega.pl/pl/szkolenia/kursy-spawalnicze/7

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *