Bezpieczeństwo budynku BHP Pracy Poradnik Urządzenia

Wilgoć w domu jak sobie z nią radzić?

Wilgoć w domu to problem znany od lat. Jest nie tylko bardzo uciążliwa ale i wygląda nieestetycznie oraz ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Problem wilgoci najczęściej pojawia się w okresie jesienno zimowym, szczególnie w budynkach wymagających termoizolacji i izolacji przeciwwilgociowej. Problem wilgoci w domu można skutecznie zminimalizować wystarczy w porę zareagować i poszukać skutecznych rozwiązań by zapobiec jej rozprzestrzenianiu.

Zła wentylacja

Jedną z przyczyn występującej wilgoci w domu jest niewłaściwa wentylacja. Szczególnie w okresie zimowym istnieje tendencja do nadmiernego uszczelnienia pomieszczeń, braku odpowiedniej wentylacji. To podstawowy błąd! O wentylację mieszkania powinniśmy zadbać w najprostszy naturalny sposób, po prostu często wietrząc mieszkanie, to jeden ze sposobów, który pozwala uniknąć nadmiernej wilgotności powietrza.

Zła wentylacja przyczynia się do tego, że woda z wilgotnego powietrza skrapla się zazwyczaj w zetknięciu z powierzchnią o temperaturze niższej niż otoczenie, najczęściej na szybach, nieodpowiednio ocieplonej wnęce okiennej bądź przy narożach okien. Oprócz wentylacji grawitacyjnej (naturalnej) zdarza się, że wiele osób decyduje się na wentylację mechaniczną.

Można ją wdrożyć przy wykorzystaniu dobrego sprzętu wentylacyjnego bądź urządzeń wentylacyjnych. Najczęściej polecanymi w tej dziedzinie są wentylatory ebm papst.

nieszczelne okno

Szczelność okien

Nadmierna wilgoć w pomieszczeniu ma także związek ze szczelnością okien. Co więcej może pojawić się zarówno wtedy, gdy okna są nieszczelne jak i wtedy gdy okna są za bardzo uszczelnione uniemożliwiają przy tym wymianę powietrza. Wyeliminowanie tego problemu jest możliwe dzięki odpowiedniej regulacji okuć okiennych. Jeśli zaś nieszczelność pojawiła się w oknie od wywnętrz najlepiej wypełnić je pianką uszczelniającą a następnie pokryć silikonem. Jest to jednak rozwiązanie skuteczne w przypadku niewielkich szczelin mniej więcej do 10 mm.

Wilgoć w domu – jak ją obniżyć?

W momencie kiedy zauważymy, że w domu zaczynają parować okna, na ścianach zaczynają łuszczyc się tapety, a farba lub tynk zaczyna być wilgotny to znak, że mamy do czynienia z nadmierną wilgocią.

Jednym ze sprawdzonych sposobów usuwania wilgoci jest stosowanie pochłaniaczy wilgoci bądź osuszaczy powietrza. W przypadku tego drugiego należy być rozważnym aby nie dopuścić do przesuszenia powietrza.

Oprócz doraźnych elementów takich jak pochłaniacz wilgoci czy osuszacz można zastosować w budynku wentylację mechaniczną i wyżej wspomniane wentylatory ebm papst.

Bardzo ważna jest także sama profilaktyka problemu, zwiększony poziom wilgotności to idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Te z kolei mają na nasze zdrowia niebezpieczny wpływ, mogą przyczyniać się do wzmożonych alergii, problemów z odpornością i dolegliwości dróg oddechowych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
0
0