Strażak w odzieży ochronnej
BHP Pracy

Typy środków ochrony indywidualnej

Środki ochrony indywidualnej mają za zadanie chronić pracownika w danym zakładzie pracy przed jednym bądź wieloma szkodliwymi i niebezpiecznymi czynnikami, jakie mogą zagrażać jego zdrowiu, a nawet życiu. Natomiast według polskiego prawa pracodawca ma obowiązek zapewnić wszelkie niezbędne środki, jakie potrzebują pracownicy jego zakładu pracy.

Czym są środki ochrony indywidualnej?

Jak już wspomniano wyżej, środki ochrony indywidualnej to wszelkie środki, jakie mają zapewnić pracownikowi bezpieczeństwo w szkodliwych warunkach pracy. Dany środek może chronić przed jednym bądź wieloma niebezpiecznymi czynnikami. Co taki środek może ochraniać? – Kończyny, głowę, słuch, wzrok, twarz, drogi oddechowe, całe ciało albo na przykład chronić przed upadkiem z dużej wysokości. Czym może być taki środek? To przede wszystkim odzież ochronna – czyli różnego typu ochraniacze, hełmy, okulary ochronne, zatyczki przeciwhałasowe, specjalne obuwie itd. Takimi środkami wbrew pozorom nie jest zwykła odzież robocza, ubiór służb mundurowych i ratowniczych, wyposażenie sportowe itd. Obuwie robocze ochronne również zaliczamy do środków ochrony indywidualnej.

Dobór odpowiednich środków

Według polskiego prawa to właśnie na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia swoim pracownikom wszystkich środków ochrony indywidualnej i zbiorowej,  jakie są niezbędne podczas wykonywania pracy na danym stanowisku w jego zakładzie pracy. Jak należy dobierać odpowiednie środki? Dobór takich środków należy skonsultować wcześniej z pracownikami albo ich przedstawicielami i zebrać wszystkie informacje na temat tego, jakie są zagrożenia na konkretnym stanowisku, czego oczekują pracownicy, jak długo będą przebywać w szkodliwych warunkach itd.

Podział środków ochrony indywidualnej

Środki ochrony indywidualnej na rynku krajów Unii Europejskiej muszą posiadać odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają ich zgodność ze wszystkimi wymaganiami UE. Wszystkie środki można umieścić w trzech grupach. Podział ten zależy od stopnia zagrożenia, przed którym mają chronić swoich użytkowników:

  • kategoria I – obejmuje wszystkie artykuły o prostej, nieskomplikowanej konstrukcji, które nadają się do stosowanie jedynie w warunkach niskiego zagrożenia. Każdy użytkownik takiego produktu jest w stanie sam ocenić jego skuteczność (rękawice ogrodnicze, fartuchy, okulary przeciwsłoneczne);
  • kategoria II – do tej kategorii natomiast należą środki, które chronią przed niebezpieczeństwami, jakie mogą spowodować różnego rodzaju urazy (odzież dla spawaczy, kaski ochronne);
  • kategoria III –   to wszystkie produkty o konstrukcji skomplikowanej, złożonej, które mają za zadanie ochronić, gdy nastąpi sytuacja poważnego i trwałego zagrożenia, które może wpłynąć na zdrowie, a nawet życie użytkownika (maski przeciwpyłowe, kombinezony gazoszczelne, odzież termiczna, akcesoria alpinistyczne).

Certyfikaty

Warto wiedzieć, że produkty zaliczające się do kategorii II bądź III muszą otrzymać specjalny certyfikat, który potwierdzi ich jakość i działanie. W przypadku kategorii I żadne certyfikaty ani badania nie są potrzebne. Użytkownik jest sam w stanie ocenić czy artykuły należące do pierwszej grupy sprawdzają się w przeznaczonych do nich warunków. Wysokiej jakości środki ochrony indywidualnej z odpowiednimi certyfikatami możesz zakupić tutaj: https://sklep.ppo.pl. Jest to sklep internetowy polskiego producenta, który prowadzi w sprzedaży obuwie robocze męskie, damskie, obuwie unisex. Obuwie robocze męskie dostępne w ofercie producenta dedykowane jest dla branży budowlanej, przemysłowej, chemicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
0
0