gaśnica wzór czerwony
BHP Pracy

Przepisy dotyczące konserwacji gaśnic

Gaśnice są elementami obowiązkowego wyposażenia obiektów budowlanych w Polsce. Jednak sama ich obecność nie gwarantuje nam bezpieczeństwa. Aby korzystać z gaśnicy w prawidłowy sposób i dobrze wykorzystać jej właściwości należy przejść szkolenia ppoż. Równie ważna jest sprawność gaśnicy – do cyklicznego sprawdzania gaśnic zobowiązani są administratorzy obiektów.

Konserwacja gaśnic w Polsce

Zgodnie z obowiązującymi przepisami o ochronie przeciwpożarowej budynków, obiektów budowlanych i terenów, gaśnice wykorzystywane jako zabezpieczenie budowli powinny przechodzić cykliczne przeglądy. Zgodnie z ustawą takie operacje należy wykonywać w terminach określonych w instrukcji obsługi urządzenia dostarczone przez jego producenta, jednak nie rzadziej niż raz w roku. Producenci gaśnic wolą chuchać na zimne i coraz częściej w instrukcjach wprowadzają zapis o konieczności przeglądu gaśnic co 6 miesięcy. Obowiązek ten dotyczy gaśnic każdego typu i rozmiaru stosowanych w budynkach.

Poza przeglądami konieczne jest również przeprowadzanie cyklicznych konserwacji gaśnic polegającej na wymianie środka gaśniczego przez certyfikowanego konserwatora. Czynności tego typu przeprowadza się co 5 lat, wyjątek mogą stanowić gaśnice śniegowe, których sprawność przewidziane jest nawet na 10 lat (konieczne jest sprawdzenie w instrukcji).

Legalizacja gaśnic o masie powyżej 6 kg

Przepisy dodatkowo nakładają obowiązek legalizacji gaśnic w których zawartość środka gaśniczego wynosi więcej niż 5dm3 – są to gaśnice w masie równej lub większej niż 6kg. Legalizacja gaśnicy przeprowadzana jest przez UDT i sprawdzana jest w tym przypadku sprawność zbiornika ciśnieniowego gaśnicy. Legalizacja gaśnic o masie 6kg i więcej powinna być przeprowadzana co 5 lat.

Zobacz co znajduje się wewnątrz gaśnic na filmie:

Legalizacja gaśnic samochodowych – obowiązek czy mit?

Każdy samochód poruszający się po Polskich drogach zobowiązany jest do posiadania gaśnicy, oraz apteczki samochodowej. Regulacje prawne dotyczące ruchu drogowego nie są jednak tak dokładne jak w przypadku przepisów budowlanych i nie określają one konieczności posiadania aktualnego badania gaśnicy samochodowej (stan na 2016). Jednak pomimo istnienia luki prawnej nie warto ignorować konieczności przeglądów gaśnic samochodowych, ponieważ w sytuacji zagrożenia, szczególnie z dala od miast czy zabudowań może ona być bardzo pomocna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
0
0