BHP Pracy

Przepisy dotyczące obuwia i odzieży roboczej

Obuwie i odzież robocza to wszelkie elementy, które mają zapewnić bezpieczeństwo podczas wykonywania pracy, podczas której może nastąpić ubrudzenie bądź zniszczenie osobistej odzieży pracownika, przez różne substancje mniej i bardziej szkodliwe dla zdrowia, bądź kiedy w miejscu pracy należy zachować szczególną ostrożność i sterylność.

Odzież robocza i obuwie robocze w Kodeksie pracy

Zgodnie z artykułami zawartymi w Kodeksie pracy, każdy pracodawca ma obowiązek zakupić bądź sfinansować obowiązkową odzież roboczą i obuwie robocze. Taki strój musi spełniać wszelkie wymagane normy, jakie zostały określone w Polskich Normach w każdym przypadku, kiedy osobista odzież pracownika może ulec zabrudzeniu bądź zniszczeniu, lub z powodu wymagań sanitarnych, technologicznych czy bezpieczeństwa i higieny pracy. Gdy pracownik zdecyduje się korzystać ze swojej odzieży roboczej, pracodawca ma obowiązek zwrócić mu za nią pieniądze. Oczywiście warunkiem korzystanie z niej jest taki, że musi spełniać wszystkie normy na danym stanowisku pracy.   

Obowiązki pracodawcy

Prawnie odzież i obuwie robocze bezpieczne są własnością pracodawcy. I to właśnie on jest odpowiedzialny za to, aby posiadały one odpowiednie certyfikaty i właściwości ochronne oraz użytkowe. Także jego obowiązkiem jest konserwacja, odpalanie, odkażanie, pranie i naprawa wszystkich elementów należących do odzieży roboczej. Jeśli pracodawca z jakiegoś powodu jednak nie może zapewnić prania, pracownik może to wykonać we własnym zakresie, pod warunkiem, że pracodawca opłaci wszelkie poniesione z tego powodu koszty. Jednak w niektórych przypadkach czynności związanych z konserwacją czy odkażaniem i odpylaniem nie można zlecić pracownikowi – na przykład kiedy podczas pracy odzież robocza ulega skażeniu środkami promieniotwórczymi, chemicznymi lub materiałem biologicznie zakaźnymi. To samo tyczy się butów roboczych. Według przepisów praca odzież robocza i obuwie bezpieczne muszą być dostarczone bądź zakupione jeszcze przed rozpoczęciem pracy, jednak przed zrobieniem tego pracodawca powinien skontaktować się z pracownikiem i skonsultować z nim lub z jego przedstawicielami wyposażenie pracowników. Obuwie bezpieczne do kupienia w specjalistycznych punktach bądź u producenta (obuwie robocze szczegóły oferty: https://www.ppo.pl/obuwie-bezpieczne-do-prac-rolniczych)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
0
0