Przed czym musi się ustrzegać operator wózka widłowego?

 

Wózek widłowy to część sprzętowa wielu magazynów i hal produkcyjnych. Maszyna ta jest konieczna do przenoszenia cięższych towarów, których po prostu ludzie nie są w stanie udźwignąć za pomocą własnych rąk. Aby jednak zostać operatorem wózków widłowych należy ukończyć odpowiedni kurs, który zakończony jest egzaminem. Przy okazji wykonywania tego zawodu warto zapamiętać kilka podstawowych reguł i zasad.

wózek widłowy

Nie wolno podnosić na urządzeniu osób

Stanowi to spore niebezpieczeństwo nie tylko dla naszego zdrowia, ale także i życia. Upadek z takiej wysokości może okazać się nieprzyjemny w skutkach. Wózek widłowy służy tylko i wyłącznie do podnoszenia wszelkiego rodzaju ładunków, a więc tworzyw nieożywionych.

Nie można przechodzić nad podniesionymi widłami wózka

Należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Wózek widłowy to maszyna, a jak wiadomo – nic nie jest idealne, a więc urządzenie to może mieć różne uszkodzenia. Nie wolno przechodzić pod uniesionymi widłami wózka, gdyż mogą one z dużą siłą opaść na osobę przechodzącą i spowodować nieprzyjemny wypadek.

Wózek widłowy może być obsługiwany tylko przez osobę, która przeszła wszelkie potrzebne kursy do wykonywania tej czynności

Do zezwolenia na prowadzenie wózków widłowych jest potrzebny odpowiedni kurs i szkolenia, które zwieńczone są egzaminami teoretycznymi oraz praktycznymi, dlatego osoby, które posiadają konkretny certyfikat posiadają tym samym odpowiednie kwalifikacje i jako jedyni powinni obsługiwać dany wózek głównie ze względu na znajomość maszyn.

Nie warto przesadzać z prędkością wózka

Ograniczenie prędkości jest po to aby uniknąć nieodpowiedzialnych przekroczeń na liczniku wózków. Przekroczenie prędkości może być tragiczne w skutkach, ponieważ po przekroczeniu konkretnej wartości prędkości może grozić nam zatracanie równowagi maszyn i jej przechylenie, a w rezultacie wypadek.

Nie wolno dokonywać własnych modyfikacji na wózku widłowym

Wózek widłowy jest pojazdem, który poddawany jest konkretnym badaniom okresowym i kontrolnym. Mechanizm jest stworzony do prawidłowego działania maszyny. Nie wolno dokonywać samodzielnych zmian i przeróbek, ponieważ może to okazać się tragiczne w skutkach.

Wypożyczalnia wózków widłowych – CWWBLUM Bydgoszcz

Wypożyczalnia wózków widłowych w Bydgoszczy oferuje nam możliwość wynajmu oraz zakupu najlepszych marek wózkowych na rynku. W przypadku jakichkolwiek problemów można także skorzystać z serwisu jaki firma oferuje swoim klientom.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *