Produkcja konstrukcji stalowych – kwestie bezpieczeństwa

Każdy zawód wymaga przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Szczególnie istotne jest to podczas wytwarzania produktów, obsługi maszyn, czy pracy przy linii taśmowej. Zasad bezpieczeństwa nie należy spychać na dalszy plan, gdyż przepłacić możemy za to zdrowiem a nawet życiem. O czym powinniśmy pamiętać przy produkcji konstrukcji stalowych, aby odpowiednio zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo?

Produkcja konstrukcji stalowych – wykorzystywane maszyny

Aby w ogóle rozpocząć rozważania nad kwestią bezpieczeństwa przy produkcji konstrukcji stalowych należy uprzednio wymienić klika podstawowych maszyn wykorzystywanych do produkcji konstrukcji stalowych. Jest to niezbędne, aby mówić o ich właściwym używaniu.

Przy produkcji konstrukcji stalowych korzysta się m.in. z:

  • maszyn do gięcia
  • wycinarek laserowych
  • maszyn tnących
  • maszyn do grawerowania laserowego
  • spawarek

Bezpieczne korzystanie z maszyn przy produkcji konstrukcji stalowych

Obsługa maszyn do gięcia i prasowania arkuszy blachy

Zacznijmy od maszyn do gięcia. W zależności od ich wielkości, są te bardziej i mniej nowoczesne. Te bardziej nowoczesne przeważnie wymagają obsługi panelu i ewentualnie podawania arkuszy blachy. Tutaj pojawia się pewne niebezpieczeństwo. Szczególną ostrożność należy zachować przy nakładaniu arkusza. Trzeba uważać, żeby odpowiednio pochwycić materiał, aby nie zbliżać dłoni pod zaciskające elementy maszyny, gdyż nasze dłonie mogą ulec zmiażdżeniu. Podobnie jest z praskami. Tu również należy uważać na ręce. Zaleca się także bardziej przylegający strój, aby żadne z elementów naszej garderoby nie wykręciły się w mechanizmy maszyny.

Obsługa maszyn laserowych i spawarek

Przy nadzorowaniu wszystkich maszyn obsługujących laser, zaleca się odpowiednie rękawice i ochronę oczu. Co do ochrony oczu, szczególnie niebezpieczny jest dla nich emisja na światło podczas spawania. Należy bezwzględnie nosić przyciemniane elementy ochronne. Istotna jest również odpowiednia odzież, zabezpieczająca osoby pracujące przed poparzeniem.

Produkcja konstrukcji stalowych wymaga nie tylko odpowiednich maszyn i umiejętności projektowania. Należy również zadbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo swoich współpracowników.