Podnośniki koszowe
BHP Pracy Na budowie

Prace na wysokościach – przepisy

Do najczęściej stosowanych urządzeń dźwigowych należą między innymi podnośniki koszowe. To tak zwane podesty ruchome. Składają się one z wysuwanego ramienia hydraulicznego, którym można manewrować, a także zamocowanego na nim kosza-platformy, który posiada mnóstwo zabezpieczeń, jakie mają uchronić użytkownika przed licznymi niebezpieczeństwami, jakimi jest poślizgnięcie bądź wypadnięcie. 

Zastosowanie

Urządzenia tego typu stosowane są na co dzień w wielu branżach przemysłowych do najróżniejszych prac, między innymi takich jak budownictwo – podczas wnoszenia wszelkich konstrukcji, budynków, mostów czy również podczas ich demontażu, do mycia okien, naprawy rynien, ocieplenia elewacji, usuwania sopli i śniegu z dachu czy wymiany żarówek w miejskich latarniach oraz  montaży wielkoformatowych plakatów na billboardach w centrach miast, a nawet do pielęgnacji wysokich roślin czy skraca gałęzi drzew w parkach oraz zbierania owoców w sadach.  

Przepisy prawne

Według przepisów prawnych, jakie dotyczą BHP, pracami na wysokościach nazywamy wszelkie działanie, które wykonujemy na pewnej powierzchni co najmniej jeden metr nad poziomem podłoża. Nie zaliczamy do tego jednak działań, jakie mają miejsce, gdy jesteśmy zewsząd otoczeni ścianami o grubości minimalnej 1,5 metra (także szklanymi ścianami) i jeśli znajdują się również w takim miejscu elementy, które mają za zadanie ochronić pracownika przed poślizgnięciem się i upadkiem.    

Bezpieczeństwo pracownika

Jeśli mamy do czynienia z platformami, które unoszą się co najmniej jeden metr nad podłogę bądź ziemią i chcemy, aby można było na niej zgodnie z prawem pracować, należy zamontować odpowiednie zabezpieczenia, które zapewnią pełne bezpieczeństwo naszym pracownikom. Na pomostach, przejściach czy różnego rodzaju podestach i platformach muszą znajdować się balustrady. Wszystko to ma na celu uchronić ludzi przed poślizgnięciem się i/lub upadkiem. Do takich balustrad możemy zaliczyć się – poręcze, na co najmniej 1,1 metra wysokości, krawężnik na wysokości 0,15 metra. Ponadto należy zamontować również jedną poprzeczkę, która powinna znaleźć się pomiędzy wcześniej wymienionymi. Jednak jeśli z jakiegoś powodu montaż takich balustrad jest niemożliwy, trzeba zastosować się do innych środków, które najlepiej sprawdzą się na danej konstrukcji i w danych warunkach. Dobrym i niezwykle często stosowanym rozwiązaniem jest wynajem i zastosowanie podnośników koszowych. Tego typu urządzenia doskonale zdają egzamin nawet w przypadku trudno dostępnych miejsc. Więcej na temat wynajmu podnośników koszowych w Żorach i okolicach dowiesz się na stronie: https://uslugi-dzwig.pl

0
0
0