element zabezpieczenia ppoz budynku
Bezpieczeństwo budynku BHP Pracy

Instrukcje i znaki bezpieczeństwa ppoż – do czego służą?

Często spotykane w budynkach różnego typu – szkołach, urzędach, ale również w dużych blokach mieszkalnych czy centrach handlowych znaki z wyraźną, ostrzegawczą ikonografią wskazującą na umieszczenie przedmiotów związanych z działaniami pożarniczymi, ratowniczymi oraz długie instrukcje wiszące na ścianach – to wymagane przepisami BHP instrukcje i znaki informacyjne.

Ich budowa oraz to co jest na nich zapisane a nawet wielkość i skład chemiczny tych naklejek jest ściśle określony przepisami.

Po co tyle zachodu ze znakami informacyjnymi?

Przydatność tych znaków osoby postronne zwykle oceniają w tzw. normalnych warunkach. Nie ma zagrożenia, nie odbywa się ewakuacja. Znaki oznaczające kierunki wyznaczonych dróg ewakuacyjnych czy rozmieszczenie elementów zabezpieczenia pożarniczego budynku są przeznaczone do wsparcia zarówno ewakuowanych osób z budynku jak też na potrzeby służb ratowniczych.

znak ewakuacji
Znak kierunku ewakuacji

Każdy budynek publiczny czy mieszkaniowy posiada zupełnie inny rozkład korytarzy i pomieszczeń. Zastosowanie znaków BHP i PPOŻ do wyznaczenia drogi najszybszego opuszczenia budynku, jak również miejsce zbiórki po ewakuacji ma na celu ułatwienie akcji ratowniczo gaśniczej w warunkach bojowych. Pamiętając o tym, że w warunkach zagrożenia, szoku nawet najspokojniejsze i opanowane osoby mogą ulegać panice. Podczas dużego pożaru, oraz pożaru powszechnie stosowanych wszędzie materiałów sztucznych (chociażby wszędobylskie kable izolowane są gumowym materiałem łatwopalnym) dochodzi do silnego zadymienia pomieszczeń w budynkach.

Najgorszym z możliwych scenariuszy podczas ewakuacji ludzi z zagrożonego ogniem i dymem budynku jest zagubienie się osób podczas ewakuacji. Aby akacja ratowniczo gaśnicza odbyła się sprawnie wszystkie przebywające osoby w budynku powinny go szybko opuścić i zebrać się w miejscu ewakuacji gdzie można ocenić czy jakieś osoby nie brakuje. W zadymionym budynku ogromnym zagrożeniem nie są same płomienie ale często toksyczny dym, od którego należy się szybko oddalić na otwartą przestrzeń.

Znaki dróg ewakuacyjnych są szczególnie widoczne i dbanie o ich prawidłowe oznaczenie i ekspozycję znaków ppoż jest priorytetem w zadaniach administracyjnych właścicieli czy zarządcy obiektu budowlanego. Innymi często widocznymi znakami są oznaczenia hydrantów i gaśnic, oraz przycisków uruchamiających alarm i system oddymiania. Te znaki urządzeń pożarniczych przeznaczone są głównie dla służb ratowniczych.

Rozmieszczenie stref pożarowych budynków oraz dostępnych środków ratowniczo-gaśniczych w każdym obiekcie budowlanym jest zupełnie inne. Służby ratownicze muszą działać szybko i sprawnie, nie mając czasu na studiowanie planów przeciwpożarowych budynków. Oznaczenie miejsca dostępnych przyłączy instalacji wodnej-przeciwpożarowej, hydrantów wewnętrznych, gaśnic pozwala strażakom na wykorzystanie dostępnych w budynku środków przeciwpożarowych i prowadzenie akcji ratowniczej możliwie blisko źródła zagrożenia.

0
0
0