Co powinieneś wiedzieć o pracy na wysokościach?

Definicja

Pracą na wysokości określamy wszystkie działania wykonywane na specjalnie przystosowanych do tego platformach, które znajdują się co najmniej jeden metr nad podłogą bądź ziemią (w zależności od rodzaju prac oraz tego, w jakim miejscu znajduje się dana platforma bądź urządzenie służącego do tego typu zadań).

Co nie jest pracą na wysokości?

Natomiast pracą na wysokości nie są wszelkie rodzaje działań na platformie otoczonej z każdej strony przez pełne lub szklane ściany, mające co najmniej 1,5 metra wysokości bądź też jeśli taka platforma lub maszyna ma inne dodatkowe i stałe konstrukcje, które zapewniają ochronę pracowników przed upadkiem z wysokości.

Bezpieczeństwo

Według ogólnych przepisów BHP, na każdej powierzchni przeznaczonej do pewnych prac, która znajduje się powyżej jednego metra wysokości i mogą na niej przebywać pracownicy albo służy jako mostek czy przejście, muszą być zainstalowane specjalne balustrady chroniące pracowników przed upadkiem. Taka balustrada musi się składać z krawężnika, znajdującego się co najmniej na 0,15 metra wysokości oraz z poręczny na 1,1 metra wysokości. Zaś pomiędzy nimi musi zostać zamieszczone albo poprzeczka dokładnie w połowie wysokości między krawężnikiem i poręczą lub coś innego (na przykład specjalna siatka), co w skuteczny sposób nie pozwoli na wypadnięcie osób. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie można takich balustradach zamontować, należy zastosować inne środki bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem w przypadku wykonywania prac sezonowych bądź chwilowych będzie skorzystanie z usług firmy wynajmującej podnośniki koszowe, posiadające wszelkie niezbędne zabezpieczenia, certyfikaty i aktualne przeglądy. W Warszawie można wynająć takie podnośniki tutaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *