Badanie trzeźwości w miejscu pracy

Zachowanie trzeźwości w miejscu pracy jest podstawowym obowiązkiem każdego pracownika. Jednak wiele osób notorycznie łamie ten przepis i spożywa alkohol nawet podczas wykonywania swoich obowiązków. Jak wiadomo takie sytuacje są niedopuszczalne z różnych względów – najważniejszym jest bezpieczeństwo pracy.

 

Zachowanie bezpieczeństwa wszystkich pracowników oraz samego miejsca wykonywania prac. Stąd pojawił się pomysł na sprawdzanie trzeźwości u zatrudnionych w danej firmie osób. Według tego właściciel firmy ma prawo do wykonania prostego badania alkomatem w celu wyeliminowania pijanych pracowników i wiążącego się z tym wszelkiego ryzyka.

Badanie pracownika podejrzanego o nietrzeźwość

praca pijanego magazyniera
Czy pracodawcę stać na ponoszenie odpowiedzialności za nietrzeźwych i nieodpowiedzialnych pracowników?

W chwilach, gdy właściciel danej firmy lub zakładu pracy posiada podejrzenia co do dziwnego zachowania pracownika może przebadać go pod względem trzeźwości. Jednak należy pamiętać, że można wykonać to jedynie za zgodą pracownika. W przeciwnym razie zachodzi naruszenie prawa, a dokładniej dóbr osobistych pracownika. W takich sytuacjach, gdy podejrzana osoba odmawia poddania się badaniu można jednak skierować sprawę do odpowiedniego organu. Dzięki temu wszystko dzieje się zgodnie z przepisami prawnymi, a właściciel firmy zyskuje pewność co do trzeźwości pracownika. Zwykle funkcjonariusze Policji wezwani do zdarzenia tego typu przeprowadzają badanie policyjnym alkomatem dowodowym (przykład: https://euroalkomat.pl/alkomat-policyjny-alcolook), lub w przypadku oporów wszczynają odpowiednie procedury karne względem pracownika.

Różne miejsca i rodzaje pracy – pełna odpowiedzialność pracodawcy za bezpieczeństwo pracowników

Nietrzeźwe osoby wykonujące czynności zawodowe przyczyniają się nie tylko do zmniejszenia wydajności firmy, ale także do pogorszenia jej oceny. Dodatkowo takie sytuacje stanowią często zagrożenie, dlatego ich eliminowanie jest bardzo ważne. Oczywiście podejrzenia co do nietrzeźwości pracownika muszą być poprzedzone obserwacją lub chociażby opiniami innych osób. Równie ważna jest odpowiedzialność pracodawcy za  bezpieczeństwo w miejscu pracy – również cywilna odpowiedzialność wobec współpracowników osoby wykonującej czynności pod wpływem alkoholu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *