Zadaszony taras – czy warto?

Jednym z największych pozytywnych aspektów posiadania własnego domu z ogrodem jest możliwość przebywania na tarasie. Niestety, pogoda może, nawet latem, skutecznie to uniemożliwić. Czasami przeszkadza oślepiające światło słoneczne, innym razem deszcz i silny wiatr burzą wszystkie plany. Otwarty i odkryty taras ma wiele plusów, ale nie w każdej sytuacji jest praktyczny. Dlatego warto zastanowić się nad zadaszeniem bądź zabudową.  

Plusy i minusy otwartego tarasu

Ogromnym plusem posiadania otwartego, niezakrytego niczym tarasu jest bez wątpienia swobodny dostęp do naturalnego światła, które dotrze nie tylko na ów taras, ale również i do wszystkich pomieszczeń, które do niego przylegają. Pozwoli to w pogodne dni zaoszczędzić nieco na oświetleniu. Kolejnym pozytywnym aspektem niezakrytego tarasu jest to, że można spokojnie się na nim opalać, czy to na leżaku czy też po prostu wykonując codzienne czynności na zewnątrz. Otwarty taras to także nieograniczona przestrzeń i znakomita widoczność na wszystko to, co znajduje się wokół. Jednak otwarty taras to także minusy – jego użyteczność jest uzależniona od panujących w danym momencie warunków atmosferycznych, deszcz, wiatr i niska, a także zbyt wysoka temperatura uniemożliwiają korzystanie z niego. Także z powodu naturalnych czynników trudno dobrać wygodne i odpowiednie na takie warunki meble.

Plusy i minusy zabudowanego tarasu

Zadaszenie sprawi, że taras, a także przylegające do niego pokoje będą odcięte od światła słonecznego, co może zwiększyć opłaty za prąd z powodu doświetlania tychże wnętrz. Nie wszyscy jednak przepadają na słońcem. Dla niektórych osób ochrona przed promieniami i między innymi brak możliwości opalenia skóry mogą być pozytywami aspektami, dla innych zaś ogromnymi minusami. Konstrukcja i dach zmniejszają powierzchnię tarasu (słupy i podpory zajmują miejsce), zmniejszają widoczność i po prostu zakrywają nieco to, co znajduje się poza nimi. Zadaszony taras to także wiele plusów – nie straszny mu deszcz czy silny wiatr, a w przypadku zabudowy, nawet niska temperatura, gdyż takie pomieszczenie można z powodzeniem ogrzewać. W takim pomieszczeniu można spokojnie umieścić wszystkie meble, nawet takie, które nigdy nie postawiłoby się na otwartym tarasie.  

Na co się zdecydować?

Podejmując decyzję o zabudowie albo zadaszeniu tarasu powinno się samemu znaleźć wszystkie plusy i minusy posiadania takiego pomieszczenia i wolnej przestrzeni i dobrać to, co najbardziej nam pasuje. W przypadku podjęcia decyzji o zabudowie należy skontaktować się z firmą specjalizującą się w takich konstrukcjach, jak na przykład https://www.foga.pl/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *