Wentylacja w Twoim domu

Systemy wentylacji domowej są liczne i różnorodne, poczynając od prostych kanałów wentylacyjnych aż po mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła.

Wentylacja jest ważna, ponieważ bez niej powietrze w domu byłoby zanieczyszczone nieświeże i ogólnie nieprzyjemne. Odpowiednia wentylacja przyczynia się do tego, że ​​powietrze w domu zmienia się wystarczająco często, że nie trzeba w mieszkania stale wietrzyć. Oczywiście nie ma nic złego w otwieraniu okien i wentylowaniu domu, jednak nie mamy wtedy żadnej kontroli nad tym ile świeżego powietrza zostało wpuszczone, w dodatku takie wietrzenie w sezonie jesienno zimowym może być utrudnione.

Z tego też względu dobrze i dla naszego zdrowia i ogólnego samopoczucia dobrze, by prawidłowo działała wentylacja grawitacyjna.

Wentylacja grawitacyjna (naturalna)

Wentylacja grawitacyjna można śmiało powiedzieć, że jest najstarszym rozwiązaniem stosowanym w dziedzinie cyrkulacji powietrza w budynkach. Ten typ wentylacji jest oparty na pionowych kanałach wentylacyjnych, których zadaniem jest odprowadzanie ciepłego powietrza z górnych części pomieszczeń na zewnątrz budynku. Jednak żeby wentylacja naturalna mogła działać poprawnie muszą być zachowane pewne warunki:

– okna nie mogą być całkowicie szczelne, w przeciwnym razie nie będzie możliwe aby do domu napływa świeże powietrze

-pomieszczenia wewnętrzne muszą być znacznie cieplejsze niż na zewnątrz, co pozwoli na różnicę ciśnień

– wewnątrz pomieszczeń tam gdzie znajdują się kratki wentylacyjne powinna być zamontowana czerpnia ścienna z przepustnicą i wyrzutnia wentylacyjna ścienna

Więcej o tym jakie elementy wentylacji warto wdrożyć dowiesz się tutaj: https://www.thermo.com.pl

Niestety problem z wentylacja naturalną dotyczy coraz więcej domostw. Specjaliści od systemów wentylacji opracowują i szukają wciąż nowych alternatyw. Tam gdzie wentylacja naturalna nie domaga dość często stosowanym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna. Tutaj do jej sprawnego działania również konieczna jest czerpnia ścienna z przepustnicą i wyrzutnia wentylacyjna ścienna jednak zasada działania tejże wentylacji jest nieco inna niż w przypadku grawitacyjnej. Przy wentylacji mechanicznej powietrze nawiewane jest i usuwane dzięki pracy wentylatorów. Natomiast cały proces dopływu i wymiany powietrza można w pełni kontrolować intensywność wymiany powietrza można w pełni kontrolować, niezależnie od warunków zewnętrznych.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *