malowanie elewacji
Bezpieczeństwo budynku Na budowie Poradnik Zabezpieczenia

Malowanie elewacji domu – jak zrobić to dobrze

Malowanie elewacji domu to dobry sposób na odnowienie i odświeżenie jej wyglądu. Samo malowanie nie jest trudnym procesem i w większości właściciele domów samodzielnie przystępują do jej wykonania. Na wstępie bardzo istotną sprawą jest jednak samo przygotowanie podłoża, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nałożona farba nie będzie odpadać ze ścian, że po malowaniu nie powstaną żadne smugi i przebarwienia.

Jaka pora idealna do malowania?

Wiele osób decyduje się na gruntowne porządki w tym malowanie elewacji szczególnie wiosną. Czyli wtedy gdy temperatura jest wyższa a warunki na wykonywanie tego typu czynności zdecydowanie są bardziej sprzyjające. Bardzo ważne żeby nie podejmować się prac w przypadku złej pogody – deszczu, wiatru czy nadmiernego słońca. Wszystko to ma wpływ na naszą wydajność pracy jak również na jakość pomalowanej powłoki. Złe warunki pogodowe mogą przysporzyć wiele problemów, wydłużając np. czas schnięcia farb czy też powstawanie smug i innych problemów.

Bezpieczeństwo podczas malowania

Malowanie elewacji nieuniknione jest z wykonywaniem pracy na wysokości. Musimy więc zapewnić sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności zadbać o rusztowanie bądź profesjonalny podnośnik. Wiele osób decyduje się na wynajem dźwigów, podnośników i usługi dźwigowe. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od drabiny czy niestabilnego rusztowania. Wiele firm oferuje wynajem podnośników na godziny. Oprócz dobrze przygotowanych warunków do prac na wysokości, powinniśmy zadbać także o odzież ochronną w tym rękawice i solidne buty najlepiej z antypoślizgową podeszwą.

 elewacja

Jaką wybrać farbę

Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo farb, począwszy od szerokiej gamy kolorystycznej kończąc na właściwościach i jakości. Zanim wybierzemy tą odpowiednią musimy zwrócić uwagę na zastosowanie i przeznaczenie, każda farba elewacyjna posiada specyfikację techniczną. Farba elewacyjna musi przede wszystkim wyróżniać się dobrym kryciem oraz wysoką odpornością na warunki atmosferyczne oraz mechaniczne uszkodzenia. Jeśli chodzi o kolorystykę ta z kolei powinna być spójna z całą zabudową i współgrać z kolorem dachówki oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Wybór jasnych odcieni sprawi, że dom wyda się optycznie większy niż jest w rzeczywistości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
0
0