Bezpieczeństwo budynku Na budowie Poradnik

Budynek przystosowany do potrzeb osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim

Niestety, są różne choroby i inne przypadki, które mogą negatywnie wpłynąć na nasz układ ruchu, przez co trzeba będzie poruszać się na wózku inwalidzkim. Takie osoby starają się być jak najbardziej samodzielne, jednak nie zawsze jest to możliwe i często wymagają pomocy. Należy jednak przystosować odpowiednio budynek, który będzie przyjazny dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Poniżej przedstawimy kilka elementów, o których należy pamiętać.

Szerokie korytarze i drzwi

Bardzo istotne jest, aby korytarze budynku były jak najbardziej szerokie, tak, aby osoba niepełnosprawna mogła w swobodny sposób się przemieszczać z punktu A do punktu B. To samo dotyczy drzwi – muszą być one zdecydowanie szersze, gdyż wózek inwalidzki nie jest małych gabarytów, a często drzwi i futryny są zbyt wąskie by osoba mogła przez nie przejechać.

Uchwyty wspomagające

Nie można zapomnieć o wszelkiego rodzaju uchwytach, które powinny znaleźć się przykładowo w toalecie, tak, by osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim mogła załatwić swoje potrzeby bez pomocy osób trzecich (np. w miejscu publicznym). Pamiętajmy jednak, aby wybierać uchwyty tylko z odpowiednimi atestami i certyfikatami, a przede wszystkim, aby ich powierzchnia była chropowata. Chropowata powierzchnia pozwoli inwalidzie na podniesienie się, a jego ręka nie ześlizgnie się.  

Platforma dla niepełnosprawnych

Bardzo istotna jest również platforma dla niepełnosprawnych, która jest mechanizmem znacznie ułatwiającym przemieszczanie się. Taka platforma powinna zostać umieszczona wszędzie tam, gdzie są schody. Schody to ogromna bariera architektoniczna, wręcz nie do pokonania bez pomocy drugiej osoby. Platforma dla niepełnosprawnych to element znacznie ułatwiający przemieszczanie się.  Sprawdź tutaj: https://www.windydlaniepelnosprawnych.com.pl/platformy-dla-niepelnosprawnych

Brak progów

Pamiętaj, aby nie budować progów, gdyż przeszkadzają one podczas przemieszczania się osobie niepełnosprawnej. Przejazd przez próg jest wręcz niemożliwy dla osoby, która porusza się na wózku inwalidzkim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
0
0